DünyaKıbrısManşet

Erdoğan iddiasını yineledi: Egemen devlet statüleri tanınmalı

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2 günlük ada ziyareti sonrasında egemen devlet statülerinin tanınması gerektiği iddiasını yineledi

Erdoğan: Tek talep, egemen devlet statülerinin tanınması

AKP’nin parti teşkilatları bayramlaşma programına video konferansla katılan Erdoğan,  ziyaretinin pek çok bakımdan önem taşıdığını belirtti. Erdoğan, “Kıbrıs Türkü kardeşlerimiz yıllarca kendilerini sahte vaatlerle, yalanlarla, ikiyüzlülükle aldatanlara cevaplarını bir süre önce açıkladıkları yeni bir kararla verdiler.

Artık Kıbrıs Türklerinin uluslararası görüşmelerde masadaki tek talebi egemen devlet statülerinin tanınmasıdır. Bunun dışındaki tüm teklifler geçerliliğini yitirmiştir” dedi.

“Geniş tanınma için her türlü gayreti göstereceğiz”

Kıbrıs Türklerinin egemen devlet üzerine kurulu yeni çözüm teklifini sonuna kadar desteklediklerini belirten Erdoğan, “Artık bizim için Kuzey Kıbrıs, Güney Kıbrıs diye bir olay kalmamıştır… Kıbrıs Türk devletinin en kısa zamanda geniş bir tanınırlığa sahip olması için her türlü gayreti sergileyeceğiz, inşallah yakında bunun somut neticelerini de görmeye başlayacağız” diye konuştu.

“AB’nin söyleyecek sözü kalmadı”

İki devletli çözümü kabul etmeyeceğini açıklayan AB’ye de dolaylı olarak seslenen Erdoğan, “Rum kesimini ve Yunanistan’ı verdikleri tüm sözlerden dönmelerine, yapılan anlaşmalardan sırt çevirmelerine, Türk toplumunu yok sayan şımarıklıklarına rağmen ısrarla destekleyenlerin artık bu konuda söyleyecek sözü kalmamıştır” ifadesini kullandı.

(DW)

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu