KıbrısManşet

Erhürman: Saner ne söylediyse tam tersi yaşanıyorCumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman, hükümetin siyasi kadrolarının kurultay yarışında olduğu için ülkeyi bürokratların yönettiğini vurguladı

Erhürman: Halkın alım gücü giderek düşüyor

CTP Basın Bürosu’ndan verilen bilgiye göre, Erhürman, Hakikat Web TV’de Güven Arıklı’nın sorularını yanıtladı. Halkın alım gücünün giderek düştüğünü vurgulayan  Erhürman, asgari ücretin de belirlenemediğine dikkati çekti.

Hükümetin kurallara uymamayı alışkanlık haline getirdiğinin altını çizen Erhürman,  hükümeti bir an önce istifaya çağırdı. Erhürman, hükümet yetkililerinin Türkiye’ye teşekkür etmekten başka bir şey yapmadığını kaydetti.

“Saner ne söylediyse tam tersi yaşanıyor”

Hükümet yetkililerinin kamuoyu üzerinden atışmaktan başka bir şey yapmadığını ifade eden Erhürman, tarihte böyle bir durumun yaşanmadığını ifade etti. Sözde hükümetin her aldığı kararı değiştiğine dikkat çeken Erhürman, halkın artık Resmi Gazete okumaya başladığını dile getirdi.

Testler konusunda Başbakan Ersan Saner’in söylediklerinin tam tersi yaşandığını vurgulayan Erhürman, ülkede aşı bolluğu olmasına rağmen aşılamanın istenilen düzeye çekilemediğini belirtti.

“Türkiye’den para gelmedi”

Sürekli “Türkiye’den parayı en iyi ben koparırım” dediğinin altını çizdiği hükümet yetkililerine de gönderme yapan Erhürman, Türkiye’den para gelmediğini söyledi. Tarihte hükümet yetkililerinin kamuoyu üzerinden kavga ettiğinin görülmediğini kaydeden Tufan Erhürman, hükümetin ülke meselelerine değil, kurultaya konsantre olduğunu vurguladı.

Hükümetin var olan düzeni de bozan bir yapıya büründüğünü belirten Erhürman, halkın yaşanan gelişmeleri içine sindiremediğini ifade etti.

“Çocuklarımızın okula gidip gidemeyeceğini bilmiyoruz. İçimizde güven duygusu oluşmuyor” diye konuşan Erhürman, asgari ücretin de hâlâ belirlenemediğini söyledi. “Yönetim mekanizmasını bilmeyen, beceriksiz bir hükümetle karşı karşıya olunduğunu” belirten Erhürman, Ersan Saner’in zam haberlerini basından öğrendiğini dile getirdi.

“Halk bu kadar kötü yönetilmeyi hak etmiyor”

Hükümeti bir an önce istifa etmeye çağıran Erhürman, halkın bu kadar kötü yönetilmeyi hak etmediğini kaydetti. Elektrik meselelerine de değinen Erhürman, ihalesiz akaryakıt getirilmesinin tarihte görülmediğine dikkat çekti. Hükümet tarafından yapılan basın toplantılarını kimsenin anlamadığını söyleyen Erhürman, insanların alım gücünün düştüğünü ve “tuzu kuru” olanların bunu anlayamadığını kaydetti.

Sadece elektrik ve okul harcamalarının 5 bin Türk Lirası’na dayandığına vurgu yapan Tufan Erhürman, “Bu insanlar neyle geçinecek?” diye sordu. İnsanların tarihte ilk kez bu kadar yoksulluk sınırında yaşamaya çalıştığını ifade eden Erhürman, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın ise memleketten fazla Türkiye’de gezdiğini söyledi. 

Ersin Tatar’ın sürekli popülist açıklamalar yaptığını kaydeden Erhürman, Tatar’ın söylediklerinin içinde kayda değer hiçbir şey olmadığını belirtti.

Ülkenin krizin ortasında olduğunu, insanların “inim inim” inlediğini belirten Erhürman, hükümetin ise kurultay derdinde olduğunu ve meyhaneleri gezdiğini kaydetti. Test meselelerinde de felaket yaşandığını ifade eden Erhürman, uzun test kuyruklarında insanların eziyet çektiğini belirtti.

Hükümet ile aralarındaki iletişimin de koptuğuna dikkat çeken Tufan Erhürman, bir an önce istifa etmeleri gerektiğini belirtti. Hükümetin zerre kadar sorumluluk taşımadığına dikkat çeken Erhürman, hükümetin kendisinin dahi hiçbir kural tanımadığını vurguladı. Erhürman, hükümetin sadece ülkenin bugününe değil, geleceğine de zarar verdiğini kaydetti.

Yaratılan kötü emsallerin, gelecekteki hükümetler için kullanılabilir duruma geldiğini ifade eden Erhürman, gelecekteki hükümetlerin de elini kolunu bağlamaya başladıklarını söyledi. İçinde bulunulan dönemde bakanların değil müsteşarların beyanat vermeye başladığına dikkat çeken Tufan Erhürman, “Tarihte görüldü mü bürokratların hükümetler adına açıklama yapması? Siyasi kadro, kurultay yarışında olduğu için ülkeyi bürokratlar yönetiyor” diye konuştu.

Ülkede yönetsel mekanizma bırakmayan bir yapıyla karşı karşıya olunduğunu belirten Erhürman, devlet denilen yapının tarihin en kötü durumuna düşürüldüğünü söyledi. “Seçime müdahale olursa zaten çekiliriz” diye konuşan Erhürman, halkın artık bunu kaldıramayacağını dile getirdi.

“Türkiye’ye teşekkür edilmekten başka bir şey yapılmıyor”

Açıklamalarda sürekli Türkiye’ye teşekkür edildiğini vurgulayan Erhürman, “Türkiye yönetecek, bizimkiler ise yönettiği için teşekkür edecek. Halkın özgüvenini sıfırla çarpıyorsunuz. Siz teşekkür etmekten başka ne yapıyorsunuz?” diye sordu.

Meclisin işlevinin ve itibarının da bitirildiğini kaydeden Erhürman, azınlık hükümetinin bir an önce gitmesinin, halkın demokratik haysiyeti açısından elzem olduğunu vurguladı

Birinci görevin enkazı yaratan ve yaşatanların gitmesini sağlamak olduğuna vurgu yapan Erhürman, hükümeti istifaya çağırdı.

Başa dön tuşu