KıbrısManşet

Açık açık müdahale ettiği ihalelerden ‘sorumlu değilim’ diyor

Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı, medyada sürekli ‘Onlara ihale vermeyeceğim’ diyerek müdahale ettiği ve iptal ettirdiği akaryakıt ihalelerinin suçunu ‘algı yaratmak isteyen çevreler’ diye nitelediği belirsiz kişilere atarken, doğrudan alım yapılması engellenirse ülkenin karanlığa gömüleceği tehdidinde de bulundu

Arıklı: O karar zaten alımın bir kısmı gerçekleştiği için zaten uygulamada değildi

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Arıklı, Yüksek İdare Mahkemesi’nin (YİM) kirli ve kalitesiz akaryakıt alımı ile ilgili verdiği ara emri kararı için “O karar zaten alımın bir kısmı gerçekleştiği için zaten uygulamada değildi” dedi.

Kamuoyunda  ihaleleri sanki kendileri iptal ediyormuş algısı oluşturulduğunu iddia eden Arıklı, ihale sürecinin tamamen Merkezi İhale Komisyonu‘nun (MİK) kontrolü altında olduğunu söyledi.

Yüzüne gözüne bulaştırdı, şimdi suçlu arıyor

Halbuki Arıklı geçtiğimiz bir ihalede, sonradan ihaleden elenen TPIC‘i MİK’den önce ‘kazanan’ diye ilan etmişti. Ayrıca bazı firmalara da ihale vermeyeceğini yaptırdığı videolarla da kamuoyuna sunmuştu.

Medya aracılığıyla ihale sürecine sürekli müdahale eden Arıklı, şimdiki açıklamalarında bunu asla kabul etmiyor.

“Yakıt alınmazsa ülke karanlığa gömülür”

Arıklı ayrıca, göreve geldiği günden bu yana sürekli iptal ettirdiği ve bir kez dahi sonuçlandıramadığı akaryakıt ihalelerinden dolayı kurumun yakıtsız kalmasını da adeta tehdit gibi kullandı.

Arıklı, “Teknecik’de  8 günlük yakıt stoku bulunmaktadır. Bu alım yapılmazsa 8 gün sonra ülke karanlığa gömülecektir” dedi.

Arıklı’nın açıklaması şöyle;

“ZORUNLU BİR AÇIKLAMA…

Issığ Göl İş Formuna katılmak için Kırgızistandayım.

Yokluğumda Bakanlığımla ilgili bir kaç önemli gelişme hakkında kamuoyuna bilgi vermem hasıl olmuştur. Buna göre;

1)Yüksek İdare Mahkemesi, Bakanlar Kurulunun Türkiye Cumhuriyeti Enerji Bakanlığının bir alt kuruluşu olan TPİC ten doğrudan akaryakıt alımı ile ilgili eski bir kararını ara emri vererek durdurmuştur. O karar zaten alımın bir kısmı gerçekleştiği için zaten uygulamada değildi.

En son yapılan Kıb-Tek Akaryakıt temin ve taşıma ihalesi, en düşük teklifi veren Sideral Ltd isimli firmanın evraklarındaki problem nedeni ile MİK tarafından iptal edilmişti.

Kurum Yönetim Kurulu aynı gün yeni bir ihale için MİK e müracaat etmişti.

Bu ihale ise MİK kanunu gereği 20 Eylül tarihinde sonuçlanacaktır.

Teknecikte ise 8 günlük yakıt stoku bulunmaktadır.

Bu sebeple Bakanlar Kurulu yakıt sıkıntısı yaşanmaması için TPİC ten doğrudan alım için yeni bir karar üretmiştir. Bu alım yapılmazsa 8 gün sonra ülke karanlığa gömülecektir.

Kamuoyunda Bu ihaleleri sanki biz iptal ediyormuşuz gibi bir algı oluşturuluyor. Oysa ihale süreci tamamen MİK in kontrolü altındadır. Bakanlığımızın MİK e talimat veya baskı uygulaması mümkün değildir.

Ama malum çevreler, Akaryakıt ihalelerinin sanki bizim tarafınızdan iptal edilip ertelendiği algısını oluşturmaya çalışmaktadır. Bunların amacı bellidir. Umurumuzda da değillerdir”Başa dön tuşu