KıbrısManşet

Anastasiadis rahatsız: Atatürk ile ilgli konu Bakanlar Kurulu’na gidiyorKıbrs Cumhuriyeti (KC) Eğitim Bakanlığı’nın lise ikinci sınıfların İngilizce kitabında Atatürk’ün anlatıldığı sayfanın önce yırtılmasını istemesi, olayın büyümesinin ardından ise kitabın geçici olarak toplatılmasına karar vermesinin yankıları sürerken, konunun bugünkü Rum Bakanlar Kurulu toplantısında ele alınacağı bildirildi

Anastasiadis konunun ele alınış şeklinden rahatsız

Fileleftheros gazetesinin haberinde, Rum Eğitim Bakanlığı’nın lise ikinci sınıfların İngilizce kitabıyla ilgili konuyu ele alınışında rahatsız olan KC Başkanı Nikos Anastasiadis’in konuyu bugünkü Bakanlar Kurulu toplantısında gündeme getireceğini yazdı.

Anastasiadis’in konuyla ilgili dünkü açıklamasında “Bu konunun 21’inci yüzyılda belki de başka bir şekilde yönetilebileceğini” söylediğini kaydeden gazete, Eğitim Bakanlığı’nın ise konuyla ilgili tutumunu savunduğunu ve bu yıl ilk kez kullanılacak kitapta “Atatürk’ten övgüyle bahseden kabul edilemez ve yersiz ifadeler bulunduğunu” ileri sürdüğünü aktardı.

“Atatürk’ün saygın bir lider olarak gösterilmesi mümkün değil”

Atatürk aleyhindeki eleştirilerini yineleyen Eğitim Bakanı, “Okullarda eğitim için kullanılan kitaplarda, Kemal Atatürk’ün halka fayda sağlayan saygın bir lider olarak gösterilmesinin mümkün olmadığını” iddia etti.

Yaptığı şeyin hiçbir şekilde sansür olmadığını da öne süren Eğitim Bakanlığı, söz konusu okul kitabının onaylanması ve satın alınmasıyla ilgili sorumluluğun kimde olduğu konusunda ise araştırma yapılacağını ifade etti.

“TC ve işgal altındaki yönetim bunda söz sahibi olamaz”

Bunun yanında sanki ikinci bir Kıbrıs devletiymiş gibi, Kuzey Kıbrıs’tan bahseden başka İngiliz kitapları bulunduğundan da söz eden Eğitim Bakanlığı, bu gibi durumlarda gereken işlemlerin yapıldığını ve bunların iade edildiğini belirtti.

Açıklamasında okullarında hangi kitapların kullanılacağına karar vermenin Kıbrıs devletinin hakkı, aynı zamanda hükümetin yetkisi ve sorumluluğu olduğunu öne süren Rum Eğitim Bakanlığı ne Türkiye Dışişleri Bakanlığı‘nın, ne de işgal altındaki topraklarda Türkiye’ye bağlı yönetimin bunda söz sahibi olamayacağı iddiasında bulundu.

“Atatürk’ü veya başka şahsiyetleri öven kitaplar ülkemizde bulunabilir ancak…”

Bakanlık, sansür yapıldığına dair yorumlara ilişkin, “Sansür ve yasaklama, bir kurumun herhangi bir kitabın yayınlanması veya dağıtılmasını engellemesi veya yasaklamasıyla gerçekleşir. Kıbrıs Cumhuriyetinde sansür yoktur. Atatürk’ü veya başka şahsiyetleri öven kitaplar ülkemizde bulunabilir. Ancak bu, bu kitapların okullarda eğitim için kullanılmaları gerektiği anlamına gelmez” ifadelerini kullandı.

Konunun büyümeye devam ettiğini çünkü politikanın haricinde bunun bir de eğitim boyutu olduğunu belirten gazete, güneydeki akademisyenlerin, Eğitim Bakanlığı’nın gerek tartışmalı sayfanın kitaptan yırtılarak çıkartılması, gerekse kitabın toplatılmasıyla ilgili eylemini eleştirerek, bunun eleştirel düşüncenin gelişmesine katkıda bulunmadığını öne sürdü.

Rum Basını/Fatma Kişmir

Başa dön tuşu