KıbrısManşet

KTÖS: Anayasa Değişikliği Referandumu’nda HAYIR diyoruz

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası, Yüksek Mahkeme yargıç sayısının artırılmasına yönelik yapılacak olan referandumda ‘Evet’ demenin, şu anki yönetime onay vermek olacağını savundu

KTÖS: Anayasadaki bazı maddeleri gizleme anlamı taşımaktadır

Sendikadan yapılan açıklama şu şekilde:

“Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde sadece yargıç sayısının artırılmasına yönelik anayasa değişikliği için öneri sunulması, Kıbrıs Türk toplumunun siyasi iradesini kısıtlamaya ve bizi alt yönetim yapmaya yönelik anayasadaki engel maddeleri gizleme anlamı taşımaktadır.

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası 1985 yılında yapılan anayasa referandumuna, irademizi ipotek altına alan 10.geçici madde, idam cezası gibi çağdışı kalmış maddeler sebebi ile karşı çıkmıştır.

Bu doğrultuda adamızın kuzeyinin kolonize edilmesi, TC’li asker-sivil kesimlerin her işimize karışmaları, TC elçilerinin vali gibi hareket etmelerinin yarattığı siyasi müdahalelerin temelinde bu iradeyi ipotek altına alan maddeler olduğu konusunda ne kadar haklı olduğu bir kez daha ortaya çıkmıştır.

Bu seçimler öncesi TC elçisinin AKP’li ve MHP’li milletvekilleri ile köy köy gezerek iradeye müdahale etmelerinin temelinde de geçici 10.maddenin yarattığı alt yönetim olgusu yatmaktadır.  Maraş konusunda ortaya çıkan son gelişmeler “BEY Yönetimi’nin” (Bayraktarlık, Elçilik, Yönetim) devam ettiğini göstermektedir. “EVET” demek bu anayasaya ve bu yönetime onay vermektir.

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası ilkeli mücadele etmeyi onurlu bir duruş olarak kabul etmiştir. İrademize ipotek koyan, bizi bir alt yönetime dönüştürüp, Ankara hükümetlerinin “maskarası” haline getiren maddeler dururken, sadece ayrılıkçı rejime makyaj yapılmasına karşı olduğumuzu vurgular, referandumda anayasa değişikliği için geçmişte olduğu gibi “HAYIR” diyeceğimizi tüm kamuoyuna duyurur, halkımızı hayır demeye davet ederiz.Başa dön tuşu