KıbrısManşet

Özersay: Saner, memleketin faydasına olacak hükümet formülünü istemedi

Halkın Partisi (HP) Genel Başkanı Kudret Özersay, ülke yararına olacak bir hükümette yer almayı Başbakan Ersan Saner’in istemediğini vurguladı

Özersay: Saner, memleketin faydasına olacak hükümet formülünü istemedi

HP’den yapılan açıklamaya göre Özersay, BRT’de bir programa katılarak, soruları yanıtladı.

Özersay, Başbakan Saner’in, muhalefet partilerine ilişkin kullandığı, “Uzaktan gazel okumak kolay. Hükümette olmak istemediler” ifadesine karşılık; memleketin faydasına olabilecek bir hükümet formülünü Saner’in kabul etmeyip böyle bir yola girdiğini belirtti.

Özersay konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı:

“Biz Sayın Saner’e, bu memleket için en doğru olacak hükümeti yani geniş tabanlı toplumsal mutabakat hükümetini önerdik, ‘Hükümette yer almak istemiyoruz’ demedik. ‘Üçlü ve geniş tabanlı bir toplumsal mutabakat hükümeti olsun’ dedik.

‘UBP, CTP ve HP üçlü hükümetini kuralım ki meclisin toplanamaması gibi bir sorun olmasın, yasalar olması gerektiği gibi geçsin. Salgın ve ekonomik kriz var, birlikte yönetelim’ önerisinde bulunduk.

“Şu anki hükümet 6’lı 7’li bir koalisyona dönüştü”

“Şu anki koalisyonun adı her ne kadar üçlüyse de 6’lı 7’li bir koalisyona dönüştü. Memleketin faydasına olabilecek bir hükümet formülünü bizzat Sayın Saner’in kendisi kabul etmeyip böyle bir yola girdi. O dönemde Halkın Partisi olarak başka bir seçenek daha ortaya koyduk.

Dedik ki ‘Biz daha önce UBP’yle bir koalisyon kurduk ve bazı sıkıntılar yaşadık. O sıkıntıların tekrarını yaşamak istemiyoruz. Gelin nelerde değişiklik yaparak bir seçim hükümeti kurabileceğimizi konuşalım’ dedik ama Ersan Saner’den ‘Aynen devam edelim’ tavrı gördük.

Onca yaşanan şeyden sonra aynen devam etmek bizim açımızdan mümkün değildi. Böylece iki seçeneği de Sayın Saner reddetti ve heba etti.

Sayın Saner kolayı seçerek, başka partilerden milletvekili kopararak ya da dışarıdan destek alarak bir yamalı bohça hükümeti kurmayı tercih etti. Her ne kadar bunun kolay bir yol olduğunu düşünse de bu yolu seçerek ülkeyi hükümetsiz bıraktı”

Başa dön tuşu