KıbrısManşet

Derya: Aşı konusunda insanların yarattığı tahribat herkesi etkiliyor

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Milletvekili Doğuş Derya, 50 bin Astra Zeneca aşısının tarihlerinin Ekim ayında biteceği için Avrupa Birliği‘ne iade edilecek olmasıyla ilgili, ülkede 19-40 yaş arası insanların yüzde 70’e yakınının aşı olmamasının oldukça vahim bir durum olduğunu vurguladı

Derya: Aşı konusunda insanların yarattığı tahribat herkesi etkiliyor

Kişisel sosyal medya hesabından açıklama yapan Derya, birçok yoksul ülke aşıya erişimde zorluk yaşanıyorken, ülkede 19-40 yaş arası insanların yüzde 70’e yakınının aşı olmamasının oldukça vahim bir durum olduğunu belirtti.

Derya açıklamasında, doğru olmayan bilgileri aşı karşıtlığı yapmak için ortaya döken ve yayan insanların yarattığı tahribatın herkesi etkilediğini de ifade etti.

Derya’nın açıklamalarının tam metni şu şekilde: 

“50 bin Astra Zeneca aşısı talep olmadığı için ve tarihleri Ekim ayında biteceği için Avrupa Birliği’ne iade ediliyormuş.

Birçok yoksul ülke aşıya erişimde zorluk yaşıyorken, bizim ülkemizde 19-40 yaş arası insanların %70’e yakınının aşı olmaması oldukça vahim bir durumdur.

Doğru olmayan bilgileri aşı karşıtlığı yapmak için ortaya döken ve yayan insanların yarattığı tahribat herkesi etkiliyor.

Her bireyin aşı olmak ya da olmamak tercihi elbette vardır. Ama aşı olmadığı için herkesin sağlığını tehdit ederek pimi çekilmiş bomba gibi dolaşmak kişisel özgürlük değildir. Bilakis, kamu sağlığını bencilce tehdit etmektir.

Aşı olan bunca doktor, hemşire, öğretmen, herkes enayi mi? Aşı olan insanların aklı yok mu? Bu komplo teorilerine kanıp aşı olmayı reddeden insanlar yarın hasta olurlarsa hastaneye gitmeyecekler mi?

Hepimizin vergileri ile verilen kamu sağlık hizmetinden yararlanmayacaklar mı? O zaman bu iş bireysel tercihin ötesinde bir konu. Lütfen bilime ve bilim insanlarına kulak verin, aşı olun”Başa dön tuşu