KıbrısManşet

Anastasiadis’te New York’a gidiyorCumhurbaşkanı Ersin Tatar yanı sıra, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis de, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile görüşecekleri New York’a gitmek için bugün Ada’dan ayrılıyor

Pasaport krizinden sonra ilk görüşme New York’ta

Rum basını üçlü görüşmenin, Rum Bakanlar Kurulu’nun bazı Kuzey Kıbrıs yetkililerinin “Kıbrıs Cumhuriyeti” pasaportlarının iptal kararı üzerine Cumhurbaşkanı Tatar ve Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis arasında cereyan eden karşılıklı açıklamalar yüzünden şekillenen gerilimli ortam ve iki tarafı ayıran büyük mesafenin gölgesinde gerçekleşeceği için Rum tarafının beklentisinin düşük olduğunu yazdı.

Rum yönetiminin beklentisi düşük

Politis “Üçlü Görüşmeye Yakınlaşmalar Olmadan ve Görüntü Puslu Gidiyorlar” başlıklı haberinde üçlü görüşmenin 26 Eylül’de olacağı bilgisine karşın New York’taki kaynakların belki 25 Eylül sabahı olabileceğini söylediğini ancak en hâkim senaryonun 27 veya 28 Eylül olduğunu yazdı.
Gazete “Kıbrıslıtürk liderin, müzakerelerin egemen eşitlik ve eşit uluslararası statünün tanınmasını şart koşması nedeniyle görüşmeden beklentiler çok düşük” ifadesini kullandı.

Haberde Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis’in BM Genel Kurulu için gideceği New York’ta ABD Başkanı Joe Biden ile görüşmeye çalışacağı, bunun mümkün olmaması halinde Başkan Yardımcısı Kamala Harris ile görüşme ihtimalinin araştırıldığı kaydedildi.

Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kuruluş yıl dönümü törenlerine katılmak için 29 Eylül’e kadar New York’ta kalacak olan Anastasiadis’in BM Güvenlik Konseyi’nin daimi üyesi 5 ülke temsilcisi, yabancı denkleri ve Yahudi Lobisi temsilcileriyle görüşeceği de kaydedildi.

Alithia haberi “New York’a Düşük Beklentilerle… Guterres Tarafından Yetkinin İadesi İsteniyor… BM Genel Sekreteri’nin Özel Danışmanı Atanacaksa, Jane Holl Lute Olmayacak” başlık ve spotlarıyla ikinci manşet olarak değerlendirdi.

Gazete edindiği yeni bir bilgiyi de şu ifadelerle aktardı: “Yeni bilgiler, Antonio Guterres’in istediği gibi BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs için yeni Özel Danışman ataması konusunda anlaşma olursa, bu Jane Holl Lute olmayacak.”

Pelekanos: Guterres iki tarafın niyetini yoklamayı hedefliyor

Habere göre Rum Sözcü Marios Pelekanos ise, Cumhurbaşkanı Tatar ve Genel Sekreter Guterres ile üçlü görüşmeye “beklentisi düşük” gideceğini söyledi.

Rum tarafının, gayriresmî üçlü görüşme tarihinin netleşmesini beklediğini kaydeden Pelekanos “Antonio Guterres iki tarafın niyetini yoklamayı hedefliyor. Bu, bizim tarafın talep ettiği, iki tarafın tezlerini masaya koymasını ve prosedürün yeniden başlaması yönündeki çabalara yardımcı işlemesini beklediğimiz bir görüşmedir” dedi.

Pelekanos, Rum tarafının bu görüşmeden beklentileri sorulduğunda, görüşmede Genel Sekreter tarafından ne söyleneceğinin beklenmesi gerektiğini kaydetti

 

Başa dön tuşu