EkonomiKıbrısManşet

İncirli: Aileler, çocuklarının okul ihtiyaçlarını karşılayamıyor

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Kadın Örgütü, ‘Seninle Okula Başlıyorum’ Projesi kapsamında, Güzelyurt Atatürk Maarif Anaokulu’nda 15 öğrenci için okul kıyafeti desteğinde bulundu

CTP Kadın Örgütü Başkanı ve Lefkoşa Milletvekili Sıla Usar, Genel Sekreter Tülay Sönmez, Güzelyurt Kadın Örgütü Başkanı Zühre Civa ve Genel Sekreter Oya Ülken, bugün gerçekleşen görüşmede Okul Müdürü Kerime Kardüz Çelebi’yi ziyaret ederek görüş alışverişinde bulundu.

Usar: Kötü yönetimin etkisiyle sorunlar derinleşti

Görüşme sırasında söz alan CTP Kadın Örgütü Başkanı ve Lefkoşa Milletvekili Sıla Usar, eğitimde sorunların devam ettiğini, pandeminin yanı sıra kötü yönetimle birlikte daha da derinleştiğini vurguladı. Usar, okulların en son kapanması ve ilk açılması gerekirken, ilk kapanan ve eğitim yılı boyunca açılmayan kurumlar olması eğitim kayıplarının telafisi çok zor olan bir seviyeye çıktığını kaydetti.

“Aileler, çocuklarının okul ihtiyaçlarını karşılayamıyor”

Ekonomik krizle birlikte yoksulluğun da tırmandığının altını çizen Sıla Usar, bunun sonucunda kamusal eğitim hizmetlerine olan ihtiyacın arttığını dile getirdi. Usar, ailelerin, çocuklarının okul ihtiyaçlarını karşılamakta zorlandığını vurguladı.

“Fırsat eşitsizliği her geçen gün artıyor”

Eğitimde fırsat eşitsizliğinin her geçen gün arttığını söyleyen Usar, okullardaki eğitim araçlarının bir an önce çoğaltılması gerektiğinin, öğretmen ve alt yapı eksikliklerinin giderilmesinin önemine dikkat çekti.

Usar, eğitim kayıplarının telafisi için plan ve program yapılması gerektiğine vurgu yaptı.

Eğitimdeki kayıplar ve fırsat eşitsizliğinin giderilmesi için kamusal eğitim hizmetlerinin güçlendirilmesi gerektiğini ifade eden Usar, Güzelyurt Atatürk Maarif Anaokulu Müdürü Kerime Kardüz Çelebi’ye, öğretmenlere ve okul çalışanlarına hizmetlerinden dolayı teşekkür etti.

“Eğitime desteğimiz sürecek”

Sıla Usar, CTP Kadın Örgütü’nün ‘Seninle Okula Başlıyorum’ projesinin eğitimin ilk basamağı olan anaokullarımızdan ve Güzelyurt’tan başladığını, desteklerinin diğer ilçelerde ve okullarda süreceğini bildirerek sözlerine son verdi.Başa dön tuşu