KıbrısKORONAVİRÜSManşetSağlık

Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi’nin yeni kararları açıklandıBulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi‘nin Covid-19 ile mücadele çerçevesinde aldığı yeni kararlar açıklandı

Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi tarafından alınan yeni kararlara göre;

-Turuncu kategoride yer alan ülkelerden KKTC’ye giriş yapacak olan aşılı veya hastalığı geçirmiş kişiler, yolculuk öncesi son 72 saat içinde aldıkları negatif PCR sonucu ile karantinasız giriş yapabilecek. Söz konunu kişiler son 72 saatlik negatif PCR test sonuçlarını ibraz etmemeleri halinde bu kişilere ülkeye girişte PCR/Antijen testi yapılacak.

-Aşısız kişiler ise yolculuk öncesi son 72 saat negatif PCR sonucu ibraz edecek ve 5 gün karantinaya tabi olacaklar. Aşısız kişilere tüm giriş kapılarında Covid-19 testleri uygulanacak.

-Açık alanlarda yapılacak müsabakalarda sosyal mesafe kuralları kapsamında seyirci kabul edilecek, kapalı alanlarda yapılacak müsabakalarda ise alanların üçte biri kullanılacak.

–Yarından itibaren  (18.10.2021) toplu taşımayı kullanacak 12 yaş ve üzeri aşılı kişiler; 1. dozunu yaptırmış 2. doz zamanı henüz gelmeyen kişiler de dahil yolculuk öncesi adapass/aşı kartlarını gösterecek. Aşısı olmayan kişiler ise son 72 saatlik PCR/antijen testlerini ibraz edecek.

-Bar ve Clubların bistro arası 2 metre olacak şekilde yerleştirilecek. Açık alanlarına aynı anda her 2 metrekareye 1 kişi düşecek şekilde, kapalı alanlarına ise her 3 metrekareye 1 kişi düşecek şekilde müşteri kabul edilecek.

-Düğünlerin açık alanlarda yapılması halinde her 2 metrekareye 1 kişi düşecek şekilde, kapalı alanlarda yapılması halinde ise her 3 metrekareye 1 kişi düşecek şekilde misafir kabul edilecek.Düğünlerde sosyal mesafeyi bozacak ölçüde yakın mesafeli oyun, halay ve dans yapılmayacak.

-Toplu yapılacak dans, tören, müzik, konser, tombala, kongre vb gösteriler ve etkinlikler açık alanlarının büyüklüğüne göre her 2 metrekareye 1 kişi düşecek şekilde, kapalı alanlara ise her 3 metrekareye 1 kişi düşecek şekilde sayının belirlenerek, alana aynı anda belirlenen sayı kadar kişi kabul edilecek.

Kararların tamamı şöyle;

 

 

 

Başa dön tuşu