KıbrısManşet

Bakanlık: Kıbrıs Türk halkının AB’ye olan güvensizliği derinleşiyorDışişleri Bakanlığı, Avrupa Birliği‘nin (AB) Kıbrıs konusunda yanlı bir tutum sergilediğini ve bunun da Kıbrıs Türk halkının AB’ye olan güvensizliğini derinleştirdiğini söyledi

Bakanlık: Kıbrıs Türk halkının AB’ye olan güvensizliği derinleşiyor

Bakanlık’tan yapılan yazılı açıklamada, Avrupa Birliği Dışişleri Bakanları’nın katılımıyla Lüksemburg’da 18 Ekim 2021 tarihinde gerçekleşen Dışişleri Konseyi toplantısında kapalı Maraş ve Doğu Akdeniz’deki gelişmelerin de ele alındığı hatırlatıldı.

Açıklamada, “Konsey toplantısında ele alınabilecek birçok acil gündem maddesinin yerine, AB’nin bu hususları gündemine taşıması Rum tarafını memnun etmeyi amaçlamaktan başka bir anlam taşımamaktadır. AB’nin yanlı tutumunu “üyelik dayanışması” adı altında takdim etmesi Kıbrıs Türk halkının AB’ye olan güvensizliğini derinleştirmektedir” denildi.

“13 Temmuz 2019 tarihli önerimiz maalesef AB tarafından görmezden gelinmektedir”

Açıklamada şunlar söylendi;

“Kıbrıs Türk tarafının yapıcı önerileri geçerliliğini korumaktadır. Bu çerçevede kapalı Maraş konusunda, uluslararası hukuk ve özel mülkiyet hakkı gözetilerek alınan karar; bunun yanı sıra Doğu Akdeniz’de işbirliğini tesis edebilecek olan ve hala masada olan 13 Temmuz 2019 tarihli önerimiz maalesef AB tarafından görmezden gelinmektedir.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin ilgili kararlarının olumlu bir sonuç doğurmadığı ortadadır. Bu gerçekten hareketle, Kıbrıs Türk tarafı egemen eşitliğe dayalı işbirliği önerisini yapmıştır. Olguları yansıtan bu önerinin tek gerçekçi çözüm yolu olduğunun tekrar anımsatılmasında fayda görülmektedir”

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu