KıbrısManşet

Özkıraç: Basında çıkan yanlış haberler nedeniyle bu toplantıyı düzenledik


Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası (El-sen) Başkanı Kubilay Özkıraç, Kıb-tek‘te yapılacak atama ve terfilerle ilgili haberlere ve muhalefetin açıklamalarına tepki gösterdi

Özkıraç: Basında çıkan yanlış haberler nedeniyle bu toplantıyı düzenledik

Özkıraç ve sendika yönetimi, Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, Halkın Partisi (HP) Genel Başkanı Kudret Özersay ve Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Sekreteri Erdoğan Sorakın‘ın, Kıb-tek’te 100 personel için terfi/atama yapılacağı iddialarına karşı, seçim yasaklarına bir hafta kala bunun uygulanması durumunda hukuki yollara başvuracaklarını açıklaması üzerine basın toplantısı düzenledi.

Özkıraç, “Basında çıkan yalan yanlış haberler nedeniyle bu basın toplantısını düzenledik” diyerek söze başladı.

“Özyiğit hepimizi üzdü”

Kıb’tek’in yıllardır ülkenin gündeminde olduğunu ancak dünden itibaren bu ülke yönetimine talip olan CTP, TDP ve HP’nin yalan yanlış beyanlarla bu toplumu yönlendirdiğini savunan Özkıraç, bunun kendilerine yakışmadığını söyledi.

Özkıraç, “Cemal Özyiğit, bu ülkede sendikacılık yapan bir kişi olarak bizi ve bu ülkedeki emek hareketindeki herkesi üzdü. Ben bu hafta kendisini ziyaret edip olacak olanları başında söylemiştim. Dün yaptığı açıklamada seçim yasakları öncesi 100 kişiyi istihdam ettiğimizi söylemesi kabul edilemez. Bu ülkede müşavir ordusu yaratan El-sen değildir” dedi.

Sorakın ve Özersay’a da tepki koydu

El-sen olarak sırasıyla, TKP, BKP, TDP ve CTP’yi ziyaret ettiklerini söyleyen Özkıraç, Özyiğit’e, Sorakın’a ve Özersay’a tepki gösterdi.

Özkıraç, “Cemal Başkan 3-5 ay uğruna Kıb-tek’i siyasete alet etme. KTÖS Başkanlığı da yapmış olan Sorakın da danışıklı dövüş yaptığımızı iddia etti. Çözüm yanlısı bir parti olarak El-sen’i dilinize dolamadan önce 2 defa düşünün. Kıb-tek’i özelleştirme yoluna sokan kendileridir. HP’nin kudredli Başkanı da ne diyor? Kudret Özersay da seslneyim; senin geçen defa hükümetten neden ayrıldığını bilmeyen mi var. İskele’yi parselleyen senin İçişleri Bakanın değil mi? ‘Yanlışta ısrar edilirse hukuk yoluna gideceğiz’ diyor. Senin döneminde çok mu hukuki işler yaptınız? Yargılanması gereken biz değil sizsiniz” dedi

“4 parti UBP-CTP-TDP ve HP bizi hayal kırıklığına uğrattı”

El-sen’in hiçbir partinin arka bahçesi ya da acentesi olmadığını söyleyen Özkıraç, Ferdi Sabit Soyer’in Başbakanlığı döneminde kuruma yatırım yapıldığını ancak 4’lü koalisyon döneminde bir kuruş yatırım olmadığını belirtti.

Özkıraç, “Aylarca hükümetçilik oynandı. 100 kişi değil, sadece 21 arkadaşın asaletlerini ve yetkilerini vermek için biz toplantı yaptık. Bizim yanımızda durduğunu söyleyen 4 parti UBP-CTP-TDP ve HP bizi hayal kırıklığına uğrattı. Biz bu insanları makamında ziyaret ettik ve onlara Teknecik’i, İskele böglesini yönetecek amir olmadığını söyledik. Bunu bilmelerine rağmen çıkıp da haksız istihdam ve görevlendirmeden bahsetmeleri tamamen siyasi bir hamledir” dedi.

Özgür Gazete/Melek Arabacıoğlu

Başa dön tuşu