KıbrısManşet

Gürcafer: Askerin şehir dışına çıkması gerekiyorAskerin şehrin en güzel yerlerinde konuşlandığı ada genelinde, 6 bin yabancı uyruklu kişi parasını ödeyip içinde yaşadıkları evlerin tapusunu, askeri bölgeye 300 metre mesafede oldukları için alamıyor

Gürcafer: Maliye’nin kasasına girecek olan 60 milyon sterlin var

Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği Başkanı (KTİMB) Cafer Gürcafer, Kıbrıs’ın kuzeyinde hala yürürlükte olan ‘Yabancılar askeri bölgelere 300 metre yakın mesafede ev/arsa alamaz’ tüzüğü nedeniyle, 6 bin mağdur oluştuğunu söyledi.

Özgür Gazete’ye konuşan Gürcafer, “Her evin tapu vergi ve harçları ortalama 10 bin sterlin ediyor. Bu noktadan hesaplandığında, aslında Maliye’nin kasasına girecek olan 60 milyon sterlin gibi bir miktar var ve Maliye bundan mahrum bırakılıyor” dedi.

“20 yıldır kullanılmayan bir askeri cezaevi”

Gürcafer, 1950’li yıllarda ‘casusluk faaliyetlerini önlemek’ amaçlı koyulan bu kural gereği tapu alınamayan birçok yerde de, aslında uzun yıllardır kullanılmayan askeri yapılar olduğunu söyledi.

Gürcafer, “Örneğin Girne‘de 20 yıldır kullanılmayan bir askeri cezaevi var. Bunun 300 metre mesafesi içinde yapılan yeni yapılardan alan yabancı uyruklu kişiler de hala tapularını alamıyor. Bakanlar Kurulu izin vermiyor” dedi.

“Artık savaş halinden ve spikolojisinden çıkılması gerekiyor”

Yasa bile olmayan bu tüzüğün en hızlı şekilde siyasi iradeyle kaldırılması gerektiğine vurgu yapan Gürcafer, konuşulması gereken asıl şeyin de, askerin şehir içinden çıkması olduğunu dile getirdi.

Geçtiğimiz günlerde yapılan Ekonomi Çalıştayı’nda da konunun gündeme geldiğini ve Başbakan Faiz Sucuoğlu‘nun da bununla ilgili adım atacağının sinyallerini verdiğini söyleyen Gürcafer, “Artık savaş halinden ve spikolojisinden çıkılması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

“Askerin artık şehir içinde yeri yoktur”

“Askerin artık şehir içinde yeri yoktur” diyen Gürcafer, deniz kenarlarının da askeri bölgelerle dolu olduğunu, askeri birliklerin doğru yerlere yani şehir dışına taşınması gerektiğini vurguladı.

Gürcafer, “Bu günkü konuşlanma zaten stratejik değildir.Asker günlük insan yaşamının olduğu yerlerde olmamalıdır. Biz bunları askeri yetkililerle de konuşuyoruz. Onlar da bizimle aynı fikirde olduklarını ancak bunun yapılmasının bir devlet politikasına bağlı olduğunu söylüyorlar” dedi.

“Bedelini Müteahhitler olarak karşılamaya hazırız”

Mağusa ve Girne’nin içinden askerin taşınmasıyla ilgili gerekli alt yapı bedelini Müteahhitler olarak karşılamaya da hazır olduklarını dile getiren Gürcafer, bunun için siyasi iradeye ihtiyaç olduğunu belirtti.

Gürcafer, “Fonlama yönemiye sistem kendi kendini öder. Yeterki bu konuda siyaset irade göstererek bir adım atsın. Hem devletin Maliye’sine para girsin hem mağduriyetler önlensin” dedi.

Özel Haber/Pınar Barut

Başa dön tuşu