KıbrısKültür&SanatSürmanşet

Hatay ve Bryant’ın kaleminden ‘Askıdaki Egemenlik / Kuzey Kıbrıs’ta De Facto Devletin İnşası’


Araştırmacı-Yazar Mete Hatay ve Rebecca Bryant‘ın yazdığı ‘Askıdaki Egemenlik / Kuzey Kıbrıs’ta De Facto Devletin İnşası‘ kitabı İletişim Yayınları’ndan çıktı

Son derece değerli bir kaynak sunuyor

Askıdaki Egemenlik / Kuzey Kıbrıs’ta De Facto Devletin İnşası’, KKTC’nin ortaya çıkış sürecini ve Kıbrıslıtürklerin bu süreçte sergiledikleri farklı direniş ve varoluş stratejilerini zengin bir etnografik ve tarihî bilgiyle mercek altına alırken, bir devletin ortaya çıkışı, oluşumu ve egemenlik konularıyla ilgilenenlere son derece değerli bir kaynak sunuyor.

Kitap şu cümlelerle tanıtılıyor;

Michael Herzfeld, Harvard Üniversitesi;

“Devlete benzeyen ama tam ne olduğu belirsiz oluşumların çoğaldığı bir dünyada, Kıbrıs’ın kuzeyinin sunduğu örnek, bir devletin gerçekten ne olduğunu anlamak isteyenlere yararlı olan bir dizi ders sunuyor. Kavrayışlı ve orijinal bir kitap olan Askıdaki Egemenlik’in yazarları bu dersleri, olağanüstü bir özel deneyim yelpazesi, belgesel deliller ve etnografik gözlemler bütününden ustalıkla süzüp, bize sunuyorlar”

Mete Hatay
Rebecca Bryant

Son derece değerli bir kaynak sunuyor

Askıdaki Egemenlik, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti örneğinden hareketle, devlete benzeyen, devlet gibi davranan ama uluslararası planda tanınmayan, yok varsayılan de facto devlet vakasını ele alıyor. Kitap, Rebecca Bryant ve Mete Hatay’ın Kıbrıs’ta yirmi yıldan uzun süredir yürüttükleri etnografi ve arşiv araştırmalarının bir ürünü.

Yazarlar, hukuken değil ama fiilen var olan diğer devletler gibi, KKTC’nin de belli bir statüye dayanıp, gerçek devletmiş gibi bir dizi kamu hizmetini yerine getirmesini, seçimler düzenlemesini ama aynı zamanda tanınmamanın fiilî devletin yurttaşlarında yarattığı “hiçbir zaman gerçek devlet olamayacağı” inancını nasıl beslediğini inceliyorlar.

Askıdaki Egemenlik, KKTC’nin ortaya çıkış sürecini ve Kıbrıs Türklerinin bu süreçte sergiledikleri farklı direniş ve varoluş stratejilerini zengin bir etnografik ve tarihî bilgiyle mercek altına alırken, bir devletin ortaya çıkışı, oluşumu ve egemenlik konularıyla ilgilenenlere son derece değerli bir kaynak sunuyor.

Başa dön tuşu