EkonomiKıbrısManşet

Maliye Bakanlığı’ndan ‘asgari ücret/vergi’ açıklaması

Maliye Bakanlığı, asgari ücretten vergi alınmayacağını söyleyerek, basında çıkan haberlerin de algı oluşturmak için yapıldığını savundu

“Asgari ücret vergilendirilmeycek”

Bakanlık yazılı açıklamasında, son günlerde yazılı ve görsel medyada yayınlanan Gelir Vergisi düzenlemelerine ilişkin açıklamalar tamamen yanıltıcı ve/veya eksik bilgiden kaynaklandığını savundu.

Açıklamada, “Asgari ücret vergilendirilmeycek.  Yapılan açıklamalarda asgari ücretten vergi alınacağı söylenerek algı yaratılmaya çalışılmaktadır. Gelir Vergisi Yasası’nın 12’maddesi ile vergilendirme dönemi başında yürürlükte bulunan asgari yıllık ücretin vergilendirilmeyeceği düzenlenmiştir. Bu konuda hiç kimseninin ve/veya hiçbir kuruluşun ve/veya sendikanın kamuoyuna yanlış ve/veya gerçeklerle bağdaşmayan açıklama yapma hakkı yoktur” denildi.

“Düşük ücretlinin ve çalışanların daha yüksek oranda artış alması düzenlenmiştir”

Asgari ücretin vergilendirilmemesinin yasa gereği olduğunun belirtildiği açıklamada, düzenleme ile düşük gelirlililerden ve düşük ücretlilerden daha az vergi alınacağını söyledi.

Açıklamada şunlar kaydedildi;

“Yasa tasarısı ile en son 2018 yılında güncellenen ve 2018 yılından sonra güncellenmeyen vergi dilimleri genişletilerek özellikle düşük ücretlinin ve çalışanların daha yüksek oranda artış alması düzenlenmiştir.

Hazırlanan Gelir Vergisi Değişiklik Yasa tasarısı görüşülmek üzere KKTC meclisine sunulmuştur. Yasa tasarısı KKTC Meclisi’nde görüşüldükten sonra onaylanması halinde yasallaşıp yürürlüğe girecektir.

Asgari ücret vergiden muaf olacaktır

Hazırlanan tasarı ile özetle;

1)Kamu ve özel sektörde çalışan düşük maaşlılardan daha az oranlarda vergi alınması,
2)Gelir Vergisine tabi ücret geliri dışında gelir elde edenlerden 2021 ve önceki yıllara
göre daha düşük oranlarda vergi alınması sağlanmıştır.

Gelir Vergisi Yasası gereği sene başında yürürlükte bulunan asgari ücret vergiden muaf olacaktır.
Gelir Vergisi düzenlemelerine ilişkin yapılan açıklamaların eksik yetersiz ve/veya yanıltıcı açıklamalar olduğunu görülen lüzum üzerine kamuoyuyla paylaşma gereğini duyuyoruz”

Başa dön tuşu