EkonomiKıbrısManşetSağlık

KTOEÖS: Külliye ile külliyen mücadele edeceğiz

Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) Örgütlenme Sekreteri Duygu Geylan, toplum olarak gündemin ‘külliye’ gibi ithal konularla meşgul edilmekte ve bu ülkede sanki çözülmesi gereken hayati bir çok sorun yokmuş gibi suni gündemler yaratılmakta olduğunu vurguladı

Geylan: ‘Yavru’ külliye ve saray yapımı için harekete geçmek bu halkla dalga geçmek değil de nedir?

KTOEÖS Yönetim Kurulu adına yapılan yazılı açıklamanın tamamı şöyle:

“İnşa edileceği ‘müjde’li bir haberle duyurulduğundan itibaren toplumda kabul görmeyen külliye düşüncesi, Kıbrıs Türk toplumuna rağmen hayata geçirilmeye çalışılmaktadır.

Halkın borç batağında olduğu, markete adım atmaya korkar hale geldiği, esnafın üreticinin iflasın eşiğinde olduğu, binlerce vatandaşın güneyde çalışmak için iş başvurusunda bulunduğu böyle bir dönemde, değeri yüz milyonlarla ifade edilen ‘yavru’ külliye ve saray yapımı için harekete geçmek bu halkla dalga geçmek değil de nedir?

“Külliyeye yerleşince ‘itibar’ sahibi olacaklarını mı zannediyor?”

Külliye ve saray için harcanacak olan meblağ ile kaç tane okul, hastane, park inşa edilebilirdi, hesapladınız mı?  Halkının eğitimini, sağlığını, refahını, güvenliğini önemsemeyenler yeni saray ve külliyeye yerleşince ‘itibar’ sahibi olacaklarını mı zannediyor?

İtibarın bina ile değil, demokrasi, insan hakları, hukukun üstünlüğü, adalet, vatandaşların yaşam standardı  ile ölçüldüğü ne zaman farkına varılacak?

Yoksa kendi halkının içinde bulunduğu çıkmazı görmezden gelip saraylarda yaşayan başka liderlere mi özenilmektedir?

“Başkasına el avuç açmayı içine sindirenlerin yarattığı çarpık düzen”

Toplumumuzun içinde bulunduğu çıkmazı, çaresizliği, tükenmişliği, umutsuzluğu görmezden gelip, israf abidesi külliye derdine düşenler, egemen ve bağımsız devlet kavramlarını şiar edinip başkasına el avuç açmayı  içine sindirenler, yarattığınız çarpık düzene karşı, KTOEÖS olarak KÜLLİYEN mücadele etmeye devam edeceğimizi biliniz”Başa dön tuşu