KıbrısSürmanşetYaşam

Özlem Türeci ve Katalin Kariko bilimde öncü


BM Kadın, salgına karşı devam eden mücadelede ön saflarda yer alan kadınlardan, en yüksek siyasi makamlardaki kadınlara kadar cinsiyet klişelerini ortadan kaldıran kadınların başarılarını bir araya getirdi.

Hücreleri 75 bin bilimsel çalışmada kullanıldı

Dünya Sağlık Örgütü, 1951 yılında rahim ağzı kanserinden ölen Henrietta Lacks’i 2021 yılında onurlandırdı.

Lacks’ten 1951 yılında alınan hücreler, dünya çapında dağılıp HeLa hücreleri olarak yaklaşık 75 bin bilimsel çalışmada kullanıldı. HeLa hücreleri çocuk felci aşıları, HIV/AIDS ilaçları, tüp bebek araştırmaları ve hayati araştırmalardaki atılımlar dahil olmak üzere tıpta ilerlemelerin önünü açtı.

Estonia's Kaja Kallas to become country's first female PM — Brussels  Morning NewspaperKadınlar, siyaset ve politikanın en üst seviyelerine ulaştı

8 ülkede hükümetin başına ilk defa kadınlar geçti.

Kaja Kallas, Ocak ayında Estonya’nın ilk kadın Başbakanı olarak göreve başlarken Samia Suluhu Hassan, Mart ayında Tanzanya’nın ilk kadın Cumhurbaşkanı oldu. Fiam Naomi Mata’afa, Mayıs ayında Samoa Başbakanı seçilirken Robinah Nabbanja Haziran ayında Uganda Başbakanı rolüne aday gösterildi.

Arap dünyasında Tunus halkı, Eylül ayında Najla Bouden Romdhaney’i Başbakan yaparak bir ilke imza attı.

Dame Sandra Mason becomes first president of world's newest republic –  Barbados; Rihanna declared as National Hero - Soho DeckBarbados Ekim 2021de Sandra Mason’u ülkenin hem ilk devlet başkanı hem de ilk kadın devlet başkanı olarak seçti.

Arnavutluk yüzde 70’lik kadın kabinesiyle dünya rekoru kırdı, Almanya ilk cinsiyet eşitliğine sahip kabinesine kavuştu.

Irak ve Kosova parlamento için cinsiyet kotalarını aştı. Ocak ayında Kamala Harris, Amerika Birleşik Devletleri’nin ilk kadın Başkan Yardımcısı olarak göreve başladı.

Okonjo-Iweala leads Adesina, Oramah to rule the world of trade — Opinion —  The Guardian Nigeria News – Nigeria and World NewsDünya ticareti ilk defa bir kadına emanet edildi

Ngozi Okonjo-Iweala, Dünya Ticaret Örgütü Genel Direktörü olarak göreve başladı ve kurumun 26 yıllık tarihinde bu pozisyonu elinde tutan ilk kadın ve ilk Afrikalı oldu.

İlklere alışık olan Okonjo-Iweala, Nijerya’nın Maliye Bakanı ve Dışişleri Bakanı olarak görev yapan ilk kadın olmuştu. ABD’nin sahip olduğu elektronik borsa olan NASDAQ aracılığıyla halka açık olarak işlem gören yaklaşık 3 bin şirketin yönetim kurullarında en az bir kadın olması için yeni bir yönetmelik kabul edildi.

Yasalarla eşitlik adına adımlar atıldı

İspanya, faillere yönelik cezaları sertleştirme amaçlı bir hareketle tüm rıza dışı cinsel ilişkiyi tecavüz olarak tanımlayan bir yasa tasarısını onayladı.

Tasarı; ayrıca sokakta kadınlara yönelik tacizi ceza gerektiren suçlar arasına aldı ve iş yerindeki cinsel tacize ise hapis cezası getirdi. Lübnan, küçüklerin evliliğine ilişkin düzenlemeler dahil olmak üzere Aile Yasası değişikliğini onayladı. Buna göre 15 yaşından küçük çocukların evlenmesini yasaklandı.

Katalin Kariko | Biography, Facts, mRNA Vaccine, & COVID-19 Vaccine |  BritannicaÖzlem Türeci ve Katalin Kariko bilimde öncü

Sağlık ve bakım çalışanları olarak kadınlar ve genç kızlar ön saflarda yer aldı, ancak kadınlar aynı zamanda bilimde de lider oldu.

Genç Amika Chebrolu’nun SARS-CoV-2’nin spike proteinine seçici olarak bağlanmak ve virüsü engellemek için kurşun molekül üzerindeki araştırmasından, Kizzmekia Corbett, Katalin Karikó ve Özlem Türeci gibi bilim insanları salgınla savaşta öncülük etti.

 

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu