KıbrısManşet

Elcil: Tarihi gerçeklerle bir kez daha hatırlatmakta yarar var

KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil  “İki ayrı egemen devlet” yalanı ile Kıbrıs Türk toplumunun hızla azınlığa düşürülmesine ve Türkiye’nin adanın kuzeyini vilayetleştirmesine çanak tutan Ersin Tatar ile UBP yetkililerinin samimiyetten uzak olduklarını açıkladı

Elcil: Tarihi gerçeklerle bir kez daha hatırlatmakta yarar var

Elcil, yaptığı yazılı açıklamada, tarihi gerçeklerle bir kez daha hatırlatmakta yarar diyerek şu ifadeleri kullandı;

Tam Bağımsız Kıbrıs Türk Devleti” fikrini ortaya atan KTÖS olmuştur. 1983 yılı sonrası oluşan kurucu mecliste anayasa tartışmaları devam ederken, KTÖS adına Sn. Arif Hasan Tahsin’in sunduğu ve anayasaya girmesini istediği “Tam Bağımsız Kıbrıs Türk Devleti” önerisi, Ulusal Birlik Partisi oyları ile reddedilmiştir.

Bunun yerine anayasaya konan geçici 10. Madde ile TC asker ve sivil bürokratlarının iç işlerimize karışmalarına açık açık davet yapılmıştır. Bu tarihi gerçeklik ortada dururken, “biz devlet kurduk, iki ayrı egemen devlet” gibi samimiyetten uzak, koloni yönetimini gizlemeye çalışanların TC tarafından başımıza oturtulan kukla yöneticiler olduğunu bir kez daha görmekteyiz. Ercan Havaalanının Türkiye iç hatlarına dâhil edilme girişimini de devam eden kolonileşme sürecinin bir devamı olarak değerlendiriyoruz.

Özellikle tam bağımsızlığa karşı çıkarak, mecliste bunu reddeden Ulusal Birlik Partisi yetkilileri ile Sn. Ersin Tatar’ın, tam bağımsızlığı reddetmelerinin ve bunun yerine geçici 10. Madde ile egemenliği Ankara’ya teslim etmelerinin temel gerekçelerini, tüm topluma açıklama sorumlulukları vardır.

Bu gerçekler açıklanmadan iki ayrı egemen devletten bahsetmek, yalanlarla toplumu aldatmaktır.

Bağımsızlığı reddedip, Türkiye’nin alt yönetimi olmayı kabul eden bu işbirlikçi zihniyet asla Kıbrıs Türk toplumunu temsil edemez.

 Başa dön tuşu