KıbrısManşet

TDP: Yerel seçim takvimi Anayasa’ya göre yarın başlayacak

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP), UBD-DP-YDP Hükümeti‘nin yerel seçimler ile ilgili ortaya koyduğu ve hiçbir bilimsel dayanağı olmayan yasayı oldu bittiye getirip bir an önce geçirmeye çalışmasını ve sırf bu yasanın geçirilmesi için Anayasa’yı delmeyi bile göze aldıklarını vurguladı

TDP: Yerel seçim takvimi Anayasa’ya göre yarın başlayacak

TDP Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamada, Yüksek Seçim Kurulu‘nun, geçtiğimiz hafta açıkladığı aday olacak kişi sayısı ile üzerine düşeni yaptığını, 60 günlük seçim takviminin Anayasa’ya göre yarın başlayacağını ve bu takvime uyulmaması halinde Anayasa’nın bir kez daha uygulanmayarak yasa tanımazlığın devam edeceğini, bunun da bir hukuk devletinde kabul edilemez olduğunu belirtti.

Açıklamada, Seçim Yasası’nın net olduğunun altını çizerken, “Her dört yılda bir, Haziran ayının son pazarında yapılan yerel seçimler için hükümetin bir an önce ilgili kararı alıp ülkeyi yerel seçime götürmekle mükellef olduğu gerçeğini bir kez daha hatırlatmakta fayda görüyoruz” şeklinde uyarıda bulunuldu.

“Bugün yerel seçim kararı almayanlar, yarın da genel seçim kararı, Cumhurbaşkanlığı seçimi kararı da almıyorum deme rahatlığına erişirler”

TDP açıklamasında “Bu kararın alınmaması, ülkemizdeki tüm hukuksal zemini reddetmek demektir. Bugün yerel seçim kararı almayanlar, yarın ben genel seçim kararı da almıyorum, Cumhurbaşkanlığı seçimi kararı da almıyorum deme rahatlığına erişirler. Bu seçim takviminin yasalara uygun olarak başlatılması bir karar değil zarurettir. Hukukun ezilerek göz ardı edilmesi kabul edilebilir değildir. Devletin gerekliliklerini yerine getirme görevleri olduğunu bir kez daha hükümete hatırlatırız” diyerek, Anayasaya ve yasalara hükümet eli ile bu denli saldırıların yapılmasının kabul edilemez olduğu gerçeğinden yola çıkarak, ilgili tüm paydaşları ve halkı bu mücadelede birlikte hareket etmeye çağırdı.

Başa dön tuşu