KıbrısManşet

Kasulidis, 9 Mayıs Avrupa Günü nedeniyle açıklama yaptı

Kıbrıs Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis, 9 Mayıs Avrupa Günü nedeniyle dün düzenlenen bir etkinlikte açıklamalarda bulundu

Kıbrıs Cumhuriyeti, gerçekleştirdiği diyaloglarda güvenlik ve istikrar önerisinde bulundu

Fileleftheros gazetesi ve diğer gazeteler, Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis’in açıklamalarına geniş yer verdiler.
Gazete, haberinde, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin, gerek Avrupa Birliği gerekse ABD ile görüşmeler düzeyinde gerçekleştirdiği diyaloglarda güvenlik ve istikrar önerisinde bulunduğunu yazdı.

Habere göre Kıbrıs Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis, Kıbrıs Cumhuriyeti, Yunanistan, İsrail ve ABD dışişleri bakanlarının bugün gerçekleştireceği çevirim içi görüşmenin sorulması üzerine, görüşülmek üzere belirlenen konuların, bölge güvenliği ve istikrarına katkı sağlama, ekonomik konular, doğal afetler, iklim ve Kıbrıs Cumhuriyeti’nin mavi ekonomisi gibi konular olduğunu söyledi.

Kasulidis: Bir sonraki toplantıda Avrupa Birliği’nin birliğine önem vereceğiz

Kasulidis, 9 Mayıs Avrupa Günü çerçevesinde yaptığı açıklamada, bir sonraki Avrupa Dışişleri Konseyi toplantısında Avrupa Birliği’nin birliğine önem vereceğini, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesine reaksiyonlarının bu birlik içerisinde sağlandığını belirtti.

Kısıtlayıcı önlemler paketinin artmakta olduğunu belirten Kasulidis, Avrupa Komisyonu’nun önerilerle birlikte geldiği zaman, her üye ülkenin özelliklerini bilmesinde fayda bulunduğunu söyledi.

Kasulidis açıklamasının devamında yaptırımların, Rusya’nın Ukrayna’ya müdahalesini sonlandırmak için protestolarını göstermek amacıyla uygulandığını ifade etti.

Kasulidis açıklamasında ayrıca bu yaptırımların, üye devletler üzerinde, Rusya’nın kendisinden daha fazla olumsuz bir etkisinin olmaması gerektiğini de söyledi.

“Kıbrıs Cumhuriyeti Avrupa Birliği kararlarında birlik ve oy birliğinden yana”

Kıbrıs Cumhuriyeti ticaret dünyasının hakim olan güvensizliğin sorulması üzerine Kasulidis, hizmet sektörünün korunması için büyük çabaların sarf edildiğini belirtirken Rusya’dan doğal gaz veya petrol ithal etme sorunlarının bulunmadığını ifade etti.

Kasulidis, Kıbrıs Cumhuriyeti’nde, turizm, denizcilik ve hizmetler sektörü olmak üzere 3 sektörün etkilendiğini belirtti.

Bir başka soru üzerine Kasulidis, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Avrupa Birliği kararlarında birlik ve oy birliğinden yana olduğunu ifade etti.

Başa dön tuşu