KıbrısManşet

KTMMOB: Bizler de benzer koşullar ve zihniyetle karşı karşıyayız

Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (KTMMOB), Gezi Parkı mücadelesindeki Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği‘ne destek belirtti

KTMMOB: Gezi Parkı süreci halkın kamusal mekanına sahip çıkmasıdır

Yazılı açıklama yapan Birlik, bireylerin bir araya gelerek tek ses ve tek vücut ve “toplum” olabildiği yerlerin; meydanlar, parklar, yani “Kamusal Alanlar” olduğunu vurgulayarak, Taksim Gezi Parkı sürecinin de halkın kamusal mekanına, meydanına sahip çıkarak, toplum olma bilincini ortaya koyması ve değerlerine sahip çıkması olduğunu belirtti.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi;

“Taksim Gezi Parkı süreci temelinde ise, Mimarların, Mühendislerin ve Şehir Plancıların, planlı ülke ve planlı şehirler meydana getirmek için bilimsel katkı koyma çabasıdır.

“Bizler de benzer koşullar ve zihniyetle karşı karşıyayız”

Bizler de, KKTC’de kamusal alanlar ve yapılarla ilgili benzer koşullar ve yasa tanımaz, hukuksuz yönetim zihniyeti ile karşı karşıyayız. Kamusal alanlar ve yapılar, yerel yetişmiş insan kaynaklarından yoksun, adil olmayan bir biçimde planlanmakta ve toplum değerleri hiçe sayılmaktadır.

Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği olarak, Türkiye’deki Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne bağlı Mimarlar Odası ve Şehir Plancılar Odası meslektaşlarımızın mesleklerini yerine getirme çabası içinde mücadele ortaya koyarken tutuklanmaları kabul edilemez.

Başa dön tuşu