EkonomiKıbrısManşet

Bengihan: Asgari ücretli hızla sefalete doğru sürükleniyor

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) Başkanı Güven Bengihan, Nisan ayı “açlık sınırı“nın 7 bin 939 TL olduğunu ve asgari ücretle farkın da bin 849 TL’ye yükseldiğini açıkladı

Bengihan: Asgari ücretli hızla sefalete doğru sürükleniyor

Yazılı açıklama yapan Bengihan, 30 nisan 2022 itibari ile 4 kişilik bir ailenin açlık sınırının 7 bin 939 TL olduğunu,
açlık sınırı ile asgari ücret arasındaki farkın ise bin 849 TL’ye çıktığını açıkladı.

Asgari ücretlinin hızla sefalete doğru sürüklendiğini vurgulayan Bengihan, “Sağlık Bakanlığı’na bağlı Yataklı Tedavi Kurumları Dairesi’nden almış olduğumuz 4 kişilik bir ailenin sağlıklı bir biçimde beslenmesi için gerekli olan beslenme kalıbı ve bu kalıptaki maddelerin İstatistik Kurumu’nca sendikamıza gönderilen fiyatlarının ortalamaları alınarak hazırladığımız rapora göre, 4 kişilik bir aile için 30 Nisan 2022 tarihi itibariyle açlık sınırı 7 bin 939 TL olarak hesaplanmıştır” dedi.

Bengihan, KTAMS’ın yaptığı çalışmaya göre sağlıklı beslenmek için yetişkin bir kadının yapması gereken zorunlu gıda harcama tutarının ise günlük 68.09 TL, aylık 2 bin 42 TL, yetişkin bir erkek için günlük 71.76 TL, aylık 2 bin 152 TL, 15-19 yaş çocuk için günlük 74.82 TL, aylık 2 bin 244‬ TL ve 4-6 yaş çocuk için günlük 49.95 TL, aylık bin 498 TL olduğunu belirtti.

30 NİSAN 2022

“Orta düzeyde maaş ailelerin dahi sağlıklı beslenme olanağı kalmamıştır”

Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarının (Açlık Sınırı) 7 bin 939 TL olduğunu ancak asgari ücrete 1 Ocak 2022 tarihi itibarıyle yapılan artışa rağmen Türk lirasında meydana gelen değer kaybı nedeniyle alım gücünün sürekli gerilediğini belirten Bengihan, ülkede birçok mal ve hizmetin fiyatının dövize endeksli olduğu göz önüne alındığında asgari ücretlinin alım gücünün yükselmediğini, aksine hızla eridiğini söyledi.

Bengihan, “İstatistik Kurumu‘nun resmi rakamlarına göre ülkemizde 2022’nin Nisan ayında yüzde 5.07 son dört ayda yüzde 34.20 bir yılda yüzde 88.81 enflasyon meydana gelmiştir. Özellikle elektriğe akaryakıta, tüp gaza, ekmeğe, süt ve süt ürünlerine yapılan yüksek oranlı zamlar halkın adeta belini bükmüştür. Bu şartlar altında değil asgari ücretliler orta düzeyde maaş alan kamu ve özel sektör çalışanlarının ve ailelerinin dahi sağlıklı beslenme olanağı kalmamıştır” dedi.

“Kendi parti tabanının iradesine bile sahip çıkmayan bu zihniyetten icraat beklemek ölü gözünden yaş beklemektir”

Hükümet edenlerin dar ve sabit gelirli kesimlerin alım gücünü koruyucu tedbirler almak yerine kaşıkla verdiklerini kepçeyle alarak zaten zorda olan bu kesimleri adeta sefalete doğru sürüklediğine dikkat çeken Bengihan, içinden geçtiğimiz bu süreçte yaşananların, ülkeyi yönetenlerin halkın sorunlarına çare üretmek gibi bir gailesi olmadığını bir kez daha gösterdiğini kaydetti.

Bengihan, “Demokrasi ile uzaktan yakından ilgisi olmayan, kendi parti tabanının iradesine bile sahip çıkmayan bu zihniyetten asgari ücretlilerin ve halkın alım gücünü yükseltecek icraat beklemek ölü gözünden yaş beklemektir” dedi.Başa dön tuşu