KıbrısManşet

Atun bu kez de Maliye Teftiş raporlarında adı geçen isimleri mi atamak istiyor?

Maliye Bakan Sunat Atun‘un, Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu‘nda (Kıb-tek) yolsuzluk yaptığı gerekçesiyle Ağır Ceza‘da yargılanan Gürcan Erdoğan‘ı ısrarla yanında ve görevde tutmaya çalışmasının yanında, Maliye Teştiş ve İnceleme Kurulu raporlarında adı geçen birkaç ismi daha göreve getirmek istediği konuşuluyor

Yine şaibeli isimler yine Sunat Atun

UBP’li hükümetler ve Enerji Bakanları tarafından adeta yağmalanmasına çanak tutulan, ülkenin en değerli ve stratejik kurumlarından Kıb-tek, hala liyakatsiz ve şaibeli isimlerin eline bırakılmaya çalışılıyor.

Aşağıda görünen tablo, Maliye Teftiş ve İnceleme Kurulu raporunda adı geçen Kıb-tek eski Yönetim Kurulu üyelerinin isimleri. Buradaki bazı isimler ise Atun tarafından şimdilerde yeniden atanmaya çalışılıyor.

Raporun sonuç kısmına göre; 2016-2017 döneminde toplam 22 sokak aydınlatması projesi seçim yatırımı olarak Kıb-tek bütçesinden karşılandı.

Dörtlü hükümet (CTP-HP-TDP-DP) döneminde, yukarıda ismi yazan üyeler Maliye Teftiş ve İnceleme Kurulu tarafından, bu projeler için kurum bütçesinden harcanan meblağdan sorumlu tutulmuştu.

ozgur_gazete_kibris_sunat_atun_hasan_ercen_ve_ali_tunctasli_yi_atamak_mi_istiyor

O dönem konuyla ilgili Polise ve Savcılığa şikayetler yapılmış ve mahkeme süreçleri başlamıştı. Ancak bugün hala yargılama ile ilgili bir gelişme yaşanmadı. (Raporun sonuç kısmı haberin sonunda)

Erdoğan’ın ek mesai yolsuzluğu

Hatırlanacağı üzere 2018 yılında Başbakanlık Denetleme Kurulu bir denetim gerçekleştirmiş ve hazırladığı raporda hala Kıb-tek Genel Müdürü koltuğunda oturan Gürcan Erdoğan’ın yaptığı ek mesai yolsuzluğunu ortaya koymuştu.

Yolsuzluğu kabul etti, parayı geri ödedi, 14 ayrı ağır ceza davası açıldı

Erdoğan: El-Sen siyasilerin çiftliği değildir - Havadis Gazetesi | Kıbrıs Haber

Erdoğan’ın şoförünü, ek mesai yapmış gibi gösteren evrak düzenlediği ve devlet kasasından 80 bin TL hayali ek mesai ödemesi çıkarttığı ortaya çıkmış, yapılan yolsuzluk hakkında da dönemin Kıb-tek Yönetim Kurulu şikâyette bulunarak konuyu yargıya taşımıştı. (Dönemin sterlin kuruna göre 13 bin pound olan yolsuzluğun miktarı, bugün 300 bin TL’ye yakın)

Erdoğan, “kamu görevlisi tarafından yalan beyan, evrak sahteleme ve tedavüle sürme, yetki aşımı, kurumun zarar uğratılması” gibi suçlardan mahkemeye çıkarılmış, yurt dışı çıkış yasağı konularak ve teminata bağlanarak serbest bırakılmıştı.

Erdoğan hakkında 14 ayrı ağır ceza davası dosyalanmış, yaşanan bu rezalet üzerine suçunu kabul eden Erdoğan, 80 bin TL’lik hayali ek mesai parasını devlete geri ödemek zorunda kalmıştı.

Para geri ödediğinde yolsuzluk ortadan kalkıyor mu?

İşte yaşanan bu yolsuzluk sonrası Erdoğan’ın davaları bugüne kadar bir türlü ilerletilememiş(!) ve hatta alındığı Kıb-tek Genel Müdürlüğü görevine UBP ve Erhan Arıklı tarafından bir kez daha getirilmişti.

 

Meftun Orkun

Kurumu sahte ek mesai ile soyan Erdoğan’ın suçu sabit olmasına rağmen hala kurumun başında olması skandalı yetmezmiş gibi, 2020 yılındaki dönemin Başbakanlık Denetleme Kurulu’nun Başkanı Meftun Orkun, Erdoğan’ın ilgili ek mesai ücretini kuruma geri ödediği gerekçesiyle, Kıb-tek Yönetim Kurulu’nun şikayetini geri çekmesinde bir sakınca olmadığı yönünde kuruma yazı yazmış, kurulun UBP kanadı da bu doğrultuda karar üretmişti.

“Şikâyet geri çekilsin” diyen Orkun şu an Başkan konumunda

Erdoğan’ın yaptığı ek mesai yolsuzluğunu parayı geri ödediği için yapılmamış gibi görülebileceği şeklinde görüş veren Orkun, geçtiğimiz aylarda Sunat Atun tarafından Kıb-tek Yönetim Kurulu Başkanı olarak atanmıştı.

Erdoğan da danışman, Erçen Başkan, Tunçtaşlı ise Asbaşkan yapılmak isteniyor

Erdoğan ise Ekonomi ve Enerji Bakanı Olgun Amcaoğlu‘nun baskısıyla görevden uzaklaştırılsa da bugünlerde Atun tarafından bu kez de danışman olarak atanmak isteniyor.

Raporlarda adı geçen bir diğer isim Hasan Çetin Erçen Başkan, Ali Tunçtaşlı ise yine Atun tarafından Asbaşkan olarak atanmak isteniyor.

Raporun karar kısmı;

 

Özel Haber/Pınar BarutBaşa dön tuşu