KıbrısManşetSağlık

Dr. Gürkut: Covid-19’da yeni bir aşamaya gelindi ve rahat bir nefes alındı

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği (KTTB) Başkanı Dr. Özlem Gürkut, ülkede şu anda baskın olan SARS CoV-2 varyantının daha hafif bir klinikle seyrediyor olmasının etkisiyle, hastane ve yoğun bakım doluluk oranlarında azalmayla birlikte rahat bir nefes alındığını belirtti

Dr. Gürkut: Covid-19’da yeni bir aşamaya gelindi ve rahat bir nefes alındı

Yazılı açıklama yapan Dr. Gürkut, 2020 yılının mart ayından beri tüm dünya ile eş zamanlı olarak ülkede sürdürülen Covid-19 mücadelesinde yeni bir aşamaya gelindiğine dikkat çekerek, yaz mevsimine girmeye hazırlanıldığı bu günlerde havaların ısınması ile kapalı mekanlardan açık alanlara çıkılmasının ve ülkede şu anda baskın olan SARS CoV-2 varyantının daha hafif bir klinikle seyrediyor olmasının etkisiyle, hastane ve yoğun bakım doluluk oranlarında azalmayla birlikte rahat bir nefes alındığını belirtti.

Dr. Gürkut, “Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan son açıklamalara göre toplumumuzun yüzde 80’i tam aşılı olmakla birlikte çok daha azı hatırlatma dozlarını yaptırarak aktif aşı koruması altında bulunmaktadır. Dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi bizim ülkemizde de pandemi koruma tedbiri olarak uygulanmakta olan bireysel ve toplumsal kurallar önce gevşetilmiş ardından da Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi‘nin son kararları ile maske takma zorunluluğunun sadece üst solunum yolu hastalığı belirtileri taşıyanlar için gerekli olduğu duyurulmuştur. Aynı kararlar ile Covid-19 hastalığı için risk grubunda olanlarla aşısız kişilerin kapalı alanlarda maske takması öneri olarak getirilmiştir” dedi.

“Bağışıklığı baskılayıcı ilaç kullananlarla hastalıkları olanların maske kullanmaya devam etmelerini öneririz”

Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği olarak pandemide gelinen aşamada ülkede sıkı tedbirlerin devamını gerektirecek koşullar olmadığını değerlendirmekle birlikte, özellikle hastaneler, yaşlı bakım evleri/huzur evleri ve toplu taşıma araçlarında maske kullanımının devamının koruyucu olacağını ve bu nedenle gerekli olduğunu düşündüklerini açıklayan Dr. Gürkut, ayrıca Covid-19 hastalığı için risk grubundaki 60 yaş üstü bireylerle, kronik akciğer, böbrek hastalıkları olanların, nörolojik hastalığı olanların, kronik kalp hastalığı olanların, HIV pozitif kişiler ile bağışıklığı baskılayıcı ilaç kullananlarla hastalıkları olanların ayrıca Covid-19 ’a karşı aşı yaptırmamış olanların kapalı alanlarda maske kullanmaya devam etmelerinin sağlıkları açısından yararlı olduğunu da hatırlatmak istediklerini belirtti.

Dr. Gürkut, “Her ne kadar sıcak yaz günleri boyunca daha çok açık alanlarda bulunacak olsak da kapalı alanların klimalı olsalar bile sık sık ve etkin şekilde havalandırılması da önem arz etmektedir. Halkınıza lokanta, kafe gibi yerlerde kapalı alanlar yerine açık alanları tercih etmelerini, toplu bulunulan hastane, market, alış veriş merkezi, sinema/tiyatro/konferans salonları gibi yerlerde yasal zorunluluk olmasa bile maske takmaya devam etmeleri çağrısında bulunuyoruz. Diğer yandan özellikle baş ağrısı, ateş, boğaz ağrısı, burun tıkanıklığı veya burun akması, kas eklem ağrıları gibi hastalık belirtileri gösterenlerin kendilerini izole edip maske takarak Covid-19 testi yaptırmalarının da yine kendi sağlıkları gibi toplum sağlığı açısından da önemli olduğunu bir kez daha vurgulamak isteriz” ifadelerini kullandı.

Başa dön tuşu