KıbrısManşet

Karapaşaoğlu: Saldırılara karşı en geniş direniş ittifakını kuralım

Yeni Kıbrıs Partisi (YKP) Örgütlenme Sekreteri Halil Karapaşaoğlu, son siyasal gelişmeleri ve açılan davaları değerlendiren açıklama yayınladı

Karapaşaoğlu: TC sömürge yönetimi Kıbrıslı Türkleri yeterince Türk, yeterince Müslüman görmemektedir

Açıklamasında Kıbrıslı Türklerin son zamanlarda gerek Türkiye Cumhuriyeti tarafından gerekse yerli işbirlikçilerin TC sömürge yönetiminden aldığı direktifler doğrultusunda ağır bir saldırıya maruz kaldığını belirten Karapaşaoğlu, TC Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun işgal bölgelerine yaptığı ziyaretten sonra buradaki rejimi yeni bir forma sokmak için belirli çevrelere direktifler vermiş olduğunun da aşikâr olduğunu belirtti.

Karapaşaoğlu, “Çavuşoğlu vatandaşlıkların artması için direktifler vermiştir. TC 1974 yılından itibaren adanın kuzeyinde nüfus mühendisliği politikalarını yürütmekte, adanın kuzeyini Türkleştirip, Müslümanlaştırarak Kıbrıslıları asimile etmeye çalışmakta ve onları yok etme gayreti içinde bulunmaktadır. TC sömürge yönetimi Kıbrıslı Türkleri yeterince Türk, yeterince Müslüman görmemektedir” dedi.

“Son bir haftanın içinde düşünce ve ifade özgürlüğü, örgütlenme özgürlüğü alanlarında da saldırılar artmıştır”

Kıbrıslı Türklerin kendi kendini yönetme haklarının ellerinden alındığını, kültürleri, gelenekleri, entelektüel birikimleri ve üretimleri hiçe sayılarak, belleksizleştirilmeye çalışıldığını kaydeden Karapaşaoğlu, ekonomik alanda TC’nin 1980’lerden bu yana dayattığı paketlerle, neo liberal politikalarla, kamusal alanların özelleştirilmesiyle Kıbrıslı Türkler yoksullaşmakta, ekonomik koşulların dayanılmaz derecede kötüleşmesiyle birlikte de Kıbrıslı Türklerin artan bir hızla göç etmekte olduğunu dile getirdi.

Karapaşaoğlu, “Yerleşimci kolonyalizm bağlamında, giden nüfus yerine yeni bir nüfus aktarılarak bütün sosyolojik yapı değiştirilmektedir. YKP TC’nin fetihçi zihniyetine karşı direnmekte ve bu alanda direniş ittifaklarının kurulması için çaba sarf etmektedir. Son bir haftanın içinde düşünce ve ifade özgürlüğü, örgütlenme özgürlüğü alanlarında da saldırılar artmıştır. Gazeteci Ulaş Barış düşüncelerini ifade ettiği için patronu tarafından işten atılmıştır. Özgür Gazete Genel Yayın Yönetmeni Gazeteci Pınar Barut ve Özgür Gazete Yazarı Mahmut Anayasa’ya yazdıklarından dolayı Polis Genel Müdürü dava açmıştır. Bunun yanında ODTÜ’nün Kuzey Kıbrıs’taki kampüsünde sendikalaşma çalışmaları yürüttüğü için Doç. Dr. Yonca Özdemir’in sözleşmesi üniversite yönetimi tarafından yenilenmek istenmemiştir” dedi.

“YKP dostlarımıza, yoldaşlarımıza, insanlarımıza karşı yapılan bu saldırılara karşı dayanışma gösterecektir”

Son bir haftada rejim tarafından 5 kişinin ya işinden olduğunu ya da haklarında dava açıldığını hatırlatan Karapaşaoğlu, saldırıların arttığına, insanların susturulmaya çalışıldığına işaret etti.

Karapaşaoğlu şöyle devam etti;

“YKP saldırıların yoğunlaştığı bu dönemde içerde ve dışarda örgütlenme ve ittifak çalışmalarına ağırlık vermekte, rejime karşı en geniş birlikteliği sağlamak adına çaba sarf etmektedir. Kıbrıslı Türkler TC ve onların işbirlikçileri tarafından yapılan bu saldırılara karşı yalnız değildir.

YKP işgal rejimine karşı 30 yıldır direnişini sürdürmektedir. YKP dostlarımıza, yoldaşlarımıza, insanlarımıza karşı yapılan bu saldırılara karşı dayanışma gösterecektir. Maddi manevi olarak onların yanındadır. Yanlarında olmaya da devam edecektir.

“Saldırılara karşı en geniş direniş ittifakını birlikte kuralım”

Bütün bu saldırılar karşısında YKP saflarında buluşalım. Direneceğimiz, insan kalabileceğimiz ortak alanlar yaratmak için mücadele verelim. Örgütlü mücadele ve TC işgaline karşı kurulacak ittifaklarla birlikte bu saldırıları geri püskürtebiliriz.

Yaşamın her alanında örgütlü mücadeleyi başlatmak bu saldırılara karşı verilecek en büyük cevaptır. Örgütlü hareket ettiğimiz anda bu saldırılara karşı en ağır yanıtı vermiş olacağız. Özgürlük istenci olan örgütlü bir halkı hiçbir güç deviremez. Saldırılara karşı en geniş direniş ittifakını birlikte kuralım”Başa dön tuşu