KıbrısManşet

TDP Eğitim Komitesi: Ücretsiz kamusal eğitimin gerçek anlamda hayata geçirilmeli

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Eğitim Komitesi, okul yönetimleri ve okul aile birliklerinin, Eğitim Bakanlığı’nın yapamadıklarını velilerden bağış adı altında para alarak yapmaya çalıştığını vurguladı

TDP Eğitim Komitesi: Eğitim Bakanlığı açıkça Anayasal suç işlemektedir

TDP Eğitim Komitesi açıklamasında ‘‘Anayasa’mızın 59. Maddesinin 5. bendi her çocuğun, kız erkek ayırımı yapılmaksızın on beş yaşına kadar zorunlu; on sekiz yaşına kadar ücretsiz öğrenim hakkına sahip olduğunu belirtmektedir. Uygulamada ise Anayasa’nın aksine her yıl velilerden kırtasiye, temizlik maddesi ve kayıt için ‘zorunlu bağış’ istenmektedir” denildi.

Okulların ihtiyaçlarını belirlemek ve karşılamanın  Eğitim Bakanlığı’nın görevi olduğu, bu görevlerini yerine getirmeyen, okul idarelerini yalnız bırakan Eğitim Bakanlığı’nın açıkça Anayasal suç işlediği belirtilen açıklamada şunlar kaydedildi;

“Buna ek olarak, bazı okul yönetimi ve okul aile birlikleri kendileri tarafından görevlendirilen ‘yardımcı öğretmenlerin’ ücretlerini karşılamak için velilerden yüksek miktarda ‘zorunlu bağış’ talep etmektedir. Eğitim Bakanlığı yasalarda yardımcı öğretmen kadrosu olmamasına rağmen gerekli düzenlemeleri yapmayarak bu kişilerin sosyal hak ve güvenceden yoksun olarak çalıştırılmasına göz yummakta ve bunun vebalini velilerin sırtına yüklemektedir”

“Anayasa’nın öngördüğü şekilde ücretsiz kamusal eğitimin gerçek anlamda hayata geçirilmeli”

Açıklamada; eğitimin planlanması, sürdürülmesi ve denetlenmesinden sorumlu kurum olan Milli Eğitim Bakanlığı’nın, özellikle Girne ve İskele bölgelerinde bariz olarak görülen yabancı öğrenci artışını görmezden gelmekte olduğunu belirten komite, bu bölgelerdeki öğrenci ve öğretmen ihtiyaçlarının ötelendiğini, gerekli planlama ve ihtiyaçlar doğrultusunda hazırlanacak bütçe çalışmasının yapılmadığını, eğitime ayrılan bütçenin derhal gözden geçirilerek, ihtiyaçlar doğrultusunda gerçekçi bir düzeye getirilmesi gerektiğini ifade etti.

Toplumcu Demokrasi Partisi, Eğitim Bakanlığı’nı sorumluluklarının farkına varmaya, eğitim faaliyetlerinin sağlıklı yürütülebilmesi için gerekli yasa ve tüzükleri hayata geçirmeye ve Anayasa’nın öngördüğü şekilde ücretsiz kamusal eğitimin gerçek anlamda hayata geçirilmesi için gerekli çalışmaları yapmaya davet etti.

Başa dön tuşu