KıbrısManşet

Nazlı: Bilişim Suçları Yasası’nın Anayasa’ya aykırılığı Mahkeme tarafından tescillendi

Anayasa Mahkemesi dün okunan kararında, Bilişim Suçları Yasası’nın bazı maddelerinin Anayasa’ya aykırı olduğunu tespit etti, Bağımsızlık Yolu Lefkoşa Bölge Sorumlusu, Avukat Cansu N. Nazlı konuyla ilgili mücadele sürecini ve görüşlerini paylaştı

Nazlı: Basın-Sen öncülüğünde ciddi bir kazanım elde edildi

Nazlı, Bilişim Suçları Yasası’nın dört farklı maddesi altındaki dört fıkrayı Anayasa’ya aykırı bulan mahkemenin, basın araçlarına suç aleti olsa da el konulamayacağının bir Anayasa hükmü olduğunu hatırlattığını belirterek, Bilişim Suçları Yasası uygulanırken basın aracı olarak kullanılan telefon, laptop, bilgisayar gibi materyallere el konulamayacağının bir kez daha Mahkeme tarafından açıkça ifade edildiğini açıkladı.

Anayasaya aykırı bulunan fıkralar arasında trafik bilgilerinin paylaşılması, el konulan iletişim cihazlarının iade edilmemesi, yer sağlayıcıların içerik sağlayıcılara haber vermeden içeriğe erişimi engellemesi ve erişim sağlayıcıya yönelik yaptırımlar olduğunu belirten Nazlı, Bağımsızlık Yolu’nun da parçası olduğu ve Basın-Sen öncülüğünde toplumsal muhalefet tarafından sahiplenilen mücadelede ciddi bir kazanım elde edildiğini vurguladı.

Nazlı yasayı savunan CTP’li vekillere seslendi

Cansu N. Nazlı’nın açıklaması şöyle devam etti;

“Partimiz Bağımsızlık Yolu’nun da parçası olduğu ve Basın-Sen öncülüğünde toplumsal muhalefet tarafından sahiplenilen mücadele böylece ciddi bir kazanım elde etmiş oldu. Anayasa’ya aykırı maddeler değiştirilirken, demokratik anlamda sıkıntılı olan ancak teknik olarak Anayasa’ya aykırı bulunmayan diğer maddelerin de ortadan kaldırılması için takipçi olmaya devam edeceğiz.

Son söz, bu yasayı çocuk pornografisini ve banka dolandırıcılığını önlemek için geçirmek istediğini vitrine koyarak yasayı savunan CTP’li vekillere: Alan örgütlerinin hassasiyetlerini ve muhalif siyasetlerin eleştirilerini daha çok dikkate almanız her zamankinden daha önemli. Umarım bu karar halkın hakları hilafına olan durumlarda hikmetinden sual olunmayan ‘insan hakları otoritesi’ tavrınızı törpülemeye yarar”Başa dön tuşu