KıbrısManşet

Anastasiadis: Her şeyi soğukkanlılıkla takip ediyoruz

Kıbrıs Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis, Türkiye’nin Kıbrıs’ın kuzeyini ilhak edeceğine dair söylentilere ilişkin yaptığı yorumda “Bu söylentileri büyütmeye gerek yok” dedi

Anastasiadis: Her şeyi soğukkanlılıkla takip ediyoruz

Kıbrıs Radyo Yayın Kurumu’nun haberine göre Japonya eski Başbakanının taziye defterine imza attıktan sonra Japonya Büyükelçisi’ne hitaben konuşması sırasında bir gazetecinin işgal altındaki bölgenin ilhakına ilişkin bilgileri değerlendirmesi istenen Cumhurbaşkanı Anastasiadis “Her şeyi soğukkanlılıkla takip ediyoruz. Bize gelen bilgiler, kanımca bu söylentileri büyütmeye gerek olmadığını gösteriyor” dedi.

Yunanistan ile birlikte başkaları gibi revizyonist arayış ve zihniyetleri olmayan birer Avrupa ülkesine yakışır bir tutum izlediklerini söyleyen Anastasiadis, Yunanistan Başbakanı ile tam bir koordinasyon içinde olduğunu ekledi.

“BM Genel Sekreteri’nin raporları önemli boşluklar içeriyor”

Bir gazetecinin Türkiye’nin tahrikkârlığının sürekli biçimde arttığını belirtmesi üzerine Anastasiadis, “İzliyoruz. Bir yandan Türk hükümeti ve müttefikleri revizyonist politikalarını öne çıkarmak amacıyla abartılı bir şevk sergiliyor, öte yandansa biz her tarafa ve özellikle de AB’ne yönelik olarak atılması gereken adımları atıyoruz. Kanaatimce Ankara’nın muhtemelen hayallerinin peşinden sürüklenmeye yani onun kabul edilemez bir davranış biçimini haklı gösterebilmesine olanak verecek ağır ortamı yaratmaya gerek yoktur” dedi.

BM Genel Sekreteri’nin raporlarıyla ilgili sorulara ise Anastasiadis “Önemli boşluklar içeriyor. Kabul edilemez bir denklem var ve elbette ki hem Genel Sekretere hem de Güvenlik Konseyi üyelerine yönelik uygun girişimde bulunacağız” cevabını verdi.Başa dön tuşu