KıbrısManşet

Kıb-tek Enerji Bakanlığı dışında her yere bağlandı!

Atanmış Başbakan Ünal Üstel, Maliye Bakanı Sunat Atun‘u görevden alamayınca, Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu‘nu (Kıb-tek) Maliye’den alıp Başbakanlığa yani kendine bağladı

Kıb-tek Enerji Bakanlığı dışında her yere bağlandı!

Kıb-tek’te alınan yanlış kararlar ve açığa çıkarılmayan ilişkiler ağıyla gündemden düşmeyen Maliye Bakanı Atun’u görevden almak isteyip, önceki Başbakan Faiz Sucuoğlu ile aynı kaderi paylaşarak, AKP makamlarının tepkisiyle karşılaşan Üstel, çareyi Kıb-tek’i kendine bağlamakta buldu.

“Görülen lüzum üzerine” denilen Başbakanlığın resmi açıklamasında Üstel, yaşanan gelişmeler sonrasında Kıb-tek’in Başbakanlığa bağlandığını söyledi.

Açıklama şöyle;

“Kıb-tek’in ülke ekonomisi için en kritik kurumlarından biri olduğuna dikkat çeken Başbakan Üstel, Elektrik Kurumu’nun doğru, etkin ve ülke ekonomisine olumlu katkı yapacak şekilde, kesintisiz enerji arzının sağlanması için gerekli her türlü çalışmanın Başbakanlık bünyesi altında yapılacağını söyledi.

Üstel, kurumun son dönemde yaşadığı yakıt krizleriyle ilgili, talimatıyla başlatılan soruşturma ve araştırmaların devam ettiğine işaret ederek, yakıt temininde ihmalin olması ya da görev suistimali ortaya çıkması noktasında hesap sorulacağını vurguladı.

Üstel, “her ne isterse olsun son dönemde halkımızın mağdur olmasına ve sıkıntı yaşanmasına neden olanlardan hesap soracağım. Elektrik Kurumu’nun etkin, düzgün ve hesap verebilir bir şekilde kesintisiz enerji arzı sağlaması için gerekli her türlü tedbiri alacağız” dedi.Başa dön tuşu