KıbrısManşetSanat

“İnsan Denen Şey” oyunu 16 Ağustos’ta Merkez Lefkoşa’da halka açık ve ücretsiz bir organizasyonla sunulacak

Sokak Tiyatrosu ekibinin insanı ve toplumu sorgularken süregelen bozuk düzeni, bozuk düzenin yol açtığı eşitsizlik ve adaletsizlikleri tenkit eden tek perdelik yeni oyunu “İnsan Denen Şey”, Merkez Lefkoşa açık pazar alanındaki halka açık, ücretsiz ilk gösterimi ile seyircisiyle buluşuyor

Oyunun kurgusu, birçok klasikleşmiş tiyatro sanatçısı ve şairden tiratlar ve alıntılar içeriyor

“İnsan Denen Şey” oyununun Lefkoşa Türk Belediyesi’nin katkıları ile 16 Ağustos Salı akşamı (yarın) saat 20.30’da Merkez Lefkoşa açık pazar alanında halka açık, ücretsiz sunulacağı belediye tarafından yapılan açıklamayla duyuruldu.

İnsan Denen Şey” oyununu Yaşar Ersoy’un tasarladığı, kurguladığı ve yönettiği, oyunun müziklerini Hüseyin Kırmızı‘nın yapıp uyarladığı, oyuncuların; Erol Refikoğlu, Özgür Oktay, Döndü Özata, Umut Ersoy ve Yaşar Ersoy olduğu aktarılırken, oyunun afiş tasarımını ise Umut Ersoy’un yaptığı ve fotoğraflarını da Yıltan Taşçı’nın çektiği belirtildi.

Öte yandan; oyunun dramatik yapısı içinde, William Shakespeare’in, Bertolt Brecht’in, Nazım Hikmet’in, Charles Bukowski’nin, Can Yücel’in ve Edmond Rostand’ın şiirlerinden ve tiratlarından alıntılar da yapılarak kurgulandığı aktarıldı.

“İnsanı ve toplumu sorgularken süregelen bozuk düzeni, bu bozuk düzeninin sonucunda ortaya çıkan eşitsizliği, adaletsizliği, haksızlığı ve yanlışları” izleyiciye yansıtmayı hedeflemek ise, oyunun ana temasını ve temel gayesini oluşturuyor.

Oyunun sunuşu hakkındaki açıklama ise söyle devam ediyor:

“Geçen yıl “Sokak Özgürleştirir” şiarı ile halka sunulan “Delirenler” oyunundan sonra bu yıl “İnsan Denen Şey” oyunu; “İnsan nedir?” sorusunu sorar ve insanın her türlü hallerini çarpıcı bir şekilde yansıtır.

Oyun; “Bu düzende insan nasıl mutlu olur?.. Yarınlar karanlık mı yoksa aydınlık mı?.. İnsanlık umutsuzluk sokağından geçip, tükeniş sokağına mı saptı?.. Umut nerede?.. Umut isyana acıktı mı?.. Evdeki hesap çarşıya uymazsa ne yapmalı?.. Önce ahlak mı yoksa ekmek mi gelir?.. İnsan hür ve eşit doğar ve yaşar mı?.. Vatan, millet hep palavra mı?.. Savaşlar neyin bahanesi?.. Bizler büyük suçun, küçük ortakları mıyız?.. -Var Olmak ya daYok Olmak- egemenlerin iki dudağı arasından çıkacak sözde mi?.. İnsan başkaldıran bir hayvan mı?..’ ve bunlar gibi daha onlarca soruya izleyici ile birlikte yanıt bulmaya çalışmaktadır…”

Başa dön tuşu