KıbrısManşet

Kıbrıs Cumhuriyeti’ne iltica başvurularının çoğu Türkiye’den

Kıbrıs Cumhuriyeti’ne sene başından bu yana 13 bin iltica başvurusu yapıldığı ve başvuranların çoğunun Türkiye’den gelen sığınmacılar olduğu ifade edildi

Nüfuslarına oranla en fazla iltica başvurusu yapılan ülke Kıbrıs Cumhuriyeti

Deutsche Welle (DW) Türkçe‘den derlenen habere göre; Avrupa Birliği (AB) üyesi Kıbrıs Cumhuriyeti’ne sene başından bu yana yaklaşık 13 bin kişi ülkede iltica başvurusunda bulundu. Habere göre, AB üye devletleri arasında nüfuslarına oranla en fazla iltica başvurusu yapılan ülke Kıbrıs Cumhuriyeti. Lefkoşa‘daki Kıbrıslırum yönetimin bu sebeple AB‘den yardım istediği ifade edildi.

Kıbrıs’taki resmi makamlara dayandırılan haberde, sığınmacıların çoğunun Türkiye‘den kaçakçılık çeteleri tarafından Kıbrıs’ın kuzeyine getirildiği, daha sonra Kıbrıs’ın kuzeyi ile güneyi arasındaki hattın zayıf korunan kısımlarından güneye geçmeleri için yönlendirildikleri ifade edildi.

Haberde Kıbrıs Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı verileri paylaşılarak, ülkenin nüfusunun yüzde dördünün resmi ikamet statüsü olmayan göçmenlerden oluştuğu kaydedildi. Ada’nın güneyindeki Kıbrıs Cumhuriyeti’nde yaklaşık 700 bin Kıbrıslırum ve yaklaşık 180 bin yabancının yaşadığı kaydedildi.

Kaynak DW Türkçe, dpa / DÇÜ,JD

Başa dön tuşu