KıbrısSanatSürmanşet

“Divided Still” (Bölünmüş, Hala) iki uluslararası belgesel festivalinde

Yapımcılığını ara bölgede bulunan Dayanışma Evi’nin üstlendiği, yönetmenliğini ise Antosis Pouliasis’in yaptığı kısa belgesel Divided Still (Bölünmüş, Hala), Yunanistan’daki “Kalamata Uluslararası Kısa Belgesel Festivali” ve İsviçre’deki “Ethnokino Film Festivali“nde gösterim için seçildi

“Divided Still” (Bölünmüş, Hala) iki uluslararası belgesel festivalinde

İlk gösterimi Ağustos ayında Kalamata Aylık Uluslararası Belgesel Festivali’nde yapılan belgesel, her yıl Ekim ayında düzenlenen yıllık festivaldeki gösterim için ise yarı finalistlerden biri olarak yarışmaya devam ediyor. Divided Still 30 Eylül’de ise Ethnokino Film Festivali’inde gösterilecek.

Belgeselin konsepti, Dayanışma Evi tarafından, Covid-19 pandemisi nedeniyle Kıbrıs’taki geçiş noktalarının kapatılmasının etkileri ve bölünmüş Kıbrıs’ta hareket özgürlüğünün önemine dikkat çekmek amacıyla geliştirildi.

Belgeselin esas hedefi, Kıbrıs’ta geçiş noktalarının varlığı sayesinde gelişen toplumlararası iletişim ve temasları ön plana çıkarmanın yanı sıra, hayatlarını bu bağlantı üzerine kuran insanların deneyimleri ve hislerine bir ses olmaktır. Belgesele dahil edilen röportajlar, sınırlandırılmış geçiş kuralları ve pandemi koşulları altında gerçekleştirildiğinden, festivalin çekim süreci de içeriği gibi, ekip açısından zorlayıcı bir deneyim oldu.

Bu proje Dayanışma Evi ve Tarihsel Diyalog ve Araştırma Derneği tarafından, Active Citizens Fund 2020-2024 sayesinde yürütülmekte ve Almanya Federal Cumhuriyeti Kıbrıs Büyükelçiliği tarafından da finansal olarak desteklenmektedir.

Divided Still (Bölünmüş, Hala) hakkında:

Şubat 2020’de Kıbrıs’taki ayrı bırakılmış toplumlar arasında iletişimi sağlayan geçiş noktaları, açılmalarının üstünden neredeyse 20 yıl geçtikten sonra, ilk kez kapatıldı.

Sebep olarak, Covid-19 pandemisinin etkin yönetimi gösterildi. Bu kapatılma, kurulan ilişkileri zedeledi ve hayatlarını bölünmüşlüğün iki yanında kurmuş olan insanları derinden etkiledi. BÖLÜNMÜŞ, HALA, onların hikayelerini anlatıyor.

Başa dön tuşu