KıbrısManşet

Gelener: Her okulun; konum, kültür veya büyüklük açısından kendine özgü yapısı var

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Eğitim Sekreteri Süleyman Gelener Eğitim Bakanlığı’nı, bölge halkı ve paydaşlarla istişare edilmeyen alınan ancak tepkiler sonrası geri çekilen “okul birleştirme” kararının geri alınmasının gereklerini de en kısa sürede yerine getirmeye çağırdı

Gelener: Bölge halkı ve paydaşlarla istişare etmeden alınan kararları desteklemiyoruz

Sendika adına yazılı açıklama yapan Gelener, okul birleştirmeyi bölge halkı ve paydaşlarla istişare etmeden zorunlu kılan merkezi düzeyde alınan kararları desteklemeyeceklerini vurgulayarak, bu şekilde tepeden alınan kararları, yerel kontrolün ihlali olarak gördüklerini belirtti.

Gelener, “Okullar, toplumu bir arada tutan en önemli unsurların başında gelmektedir. Özellikle köy okullarının varlığını sürdürmesi için mümkün olan her türlü çaba gösterilmelidir. Sendikamız, nüfusun öğrencilere nitelikli bir eğitim sağlanamayacak noktaya kadar düştüğü durumlarda veya öğrencinin faydasına olacak bazı durumlarda birleştirmenin kaçınılmaz olabileceğinin de farkındadır” dedi.

“Her bölge ve her okulun konum, kültür veya büyüklük açısından kendine özgü yapısı var”

Gelener şöyle devam etti;

“Ancak, bu zor kararı vermek için tüm faktörler hesaba katılmalı ve eğitimin tüm paydaşlarının demokratik katılımı sağlanmalıdır. Birleştirme yoluna başvurmadan önce eldeki tüm veriler çalışılmalı ve bilim temelli kararlar alınmalıdır.

Her bölge ve her okulun konum, kültür veya büyüklük açısından kendine özgü bir yapısı vardır. Okul birleştirilmesi düşünülmeden önce; bölgenin ekonomik, sosyal, kültürel, eğitimsel ve toplumsal avantaj ve dezavantajlarına derinlemesine bakılmalıdır.

“Kararın geri alınmasının gereklerini de en kısa sürede yerine getirmeye çağırıyoruz”

Okul birleştirme veya kapatma kararı alınacaksa bile bu karar yerel halkın dahil edildiği bir karar olmalıdır.

Bu bağlamda Çayönü, Güvercinlik ve İncirli köylerini ilgilendiren okul birleştirme kararının bölge halkının tepkisi sonucu geri alınması doğru bir adımdır.

Eğitim Bakanlığı’nı okul birleştirme kararının geriye alınmasının gereklerini de en kısa sürede yerine getirmeye çağırıyoruz;

1. Ü(K-I)609-2022 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ilk fırsatta iptal edilmelidir.

2. Her iki okulun alınan karar sonrası belirsiz olan statüleri geri iade edilmelidir.

3. Kararın iptal edilmemesi halinde her iki okulda da okul kayıtları, tamamlama belgeleri, okul banka hesapları gibi kurumsal ve idari sorunlar baş gösterecektir.

4. Okulların birleştirilmesi öngörüldüğünden tamamlanmayan öğretmen eksikliği ivedi olarak giderilmelidir.

5. Statüsünü geri kazanan Çayönü-İncirli ilkokulunun idari kadrosu da tamamlanmalıdır”Başa dön tuşu