KıbrısManşet

Üstel: Halkımız, çıkılacak yeni ihalede alınan ucuz taşımacılık bedeliyle herhangi bir mali külfet altına girmeyecek

Atanmış Başbakan Ünal Üstel, yılan hikayesine dönen ve vatandaşın cebiyle kurumun kasasından çıkan milyonların nereye gittiği belli olmayan Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (Kıb-tek) Akaryakıt Temin ve Taşıma İhalesi‘nin bir kez daha iptal edildiğini duyurdu

Üstel: Kamu yararı ve halkımın çıkarlarını koruma noktasında başbakan olarak kararlı bir duruş sergiledim

Yakıt temini ihalesinin iptaline ilişkin Başbakanlık kararının bildiren, Başbakanlık Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü‘nden yapılan yazılı açıklama şu şekilde:

Başbakan olarak, göreve başladığım günden itibaren kamu yararı ve halkımın çıkarlarını koruma noktasında kararlı bir duruş sergiledim ve sergilemeye devam edeceğim. Benim için esas olan Kıbrıs Türk Halkı‘nın refah düzeyini yükseltmek, kamu kaynaklarının verimli bir şekilde halkımın yararına kullanılmasını sağlayarak ülke ekonomisinin gelişiminin önünü açmak olmuştur. Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu‘nda yaşanan gelişmelere karşı bakış açım ve yaklaşımım bu çerçevede gerçekleşmiştir.

Tüm halkımızın malumu olduğu üzere, elektrik arzındaki açığı gidermek ve önümüzdeki süreçte yakıt açısından problem yaşamamamız adına Akaryakıt Taşıma ve Temin İhalesi‘ne çıkılmış fakat ihalede fiyat açısından büyük farklılıklar olduğu gözlemlenmiştir. Şöyle ki; 19,80 ile 45 dolarları bulan teklifler olmuştur. Pazarlık usulü yapılan son ihalede verilen teklifler arasında navlun bedelinin öngörülenden daha düşük olabileceği görülmüştür. Yapılan değerlendirmede akaryakıt alımında navlun piyasasının düşüş trendinde olduğu gerçeği tespit edilmiştir.

“Yakıt ihalesinin iptal edilmemesi durumunda kurum daha da zarar edecekti”

Kurumun ciddi bir ekonomik sıkıntı içerisinde olduğu gerçeği de dikkate alındığında yapılan son yakıt ihalesinde ortaya çıkan 19-45 dolarlık ihale sonucunun teknik, hukuki ve vicdani olarak kabul edilebilir olmamasının yanı sıra, kurum açısından ödeme konusunda ciddi kayıp olacağı ortadadır.

Bu nedenle mevcut akaryakıt temin ve taşıma ihalesinin iptal edilip yeniden en kısa sürede pazarlık usulü ile ihaleye çıkılmasının ve en düşük fiyatı veren firmaya ihalenin verilmesinin en hakkaniyetli ve ülke menfaatleri adına en doğru karar olacağı tespitini yaparak gerekli talimatları verdim. Bu çerçevede açıklanan ihalenin iptal edilmesi ve yeni düzenlemeler ile en kısa sürede ihaleye çıkılması konusunda gereği yapılacaktır. Bu yapılırken, akaryakıt taşıma ve temin şartname ve sözleşmesinde kamu yararı açısından değişikliğe de gidilecektir.

“Halkımız, çıkılacak yeni ihalede alınan ucuz taşımacılık bedeli ile herhangi bir ek mali külfet altına girmeyecek”

Şöyle ki; yeni çıkılacak ihalede en düşük keşif bedeli saptanarak ihaleye çıkılması, alımı öngörülecek olan tonajın akaryakıt navlun bedellerinin düşüş eğiliminde olmasından ötürü yeni bir fırsat yakalanabilmesi adına 150000 +- %20 Metrik ton üzerinden belirlenmesi, ihaleyi kazanan firmanın ilk gemisinin 12000 metrik tonluk yakıtının depozito olarak Kurum deposunda bulunması ve sözleşmenin sonunda ilgili firmaya ödenmesi, önceki ihalede 2500000 $ olarak belirlenen teminat bedelinin 8000000 $ olarak tadil edilmesi konularında revizeye gidilmesi hususunda gereği yapılacaktır.

Yapılacak bu düzenlemeler ile 10 gün çerisinde ihaleye çıkılarak ivedilikle sonuç alınması sağlanacaktır. Böylece kuruma ucuza yakıt taşıma ve temin hizmeti sağlanabilecek ve halkımız da alınan ucuz taşımacılık bedeli ile herhangi bir ek mali külfet altına girmeyecek, bu düzenlemeler ile topyekün kamu yararı sağlanacaktır. Ayrıca kaynak israfının önüne geçilmesi ile Kurumun da içinde bulunduğu olumsuz mali yapı daha da zarar almayacak ve elektrik arz güvenliği açısından gerekli tedbirler alınacaktır. Siz değerli kamuoyuna saygı ile bildiririz.”Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu