KıbrısManşet

Putin: Kıbrıs Cumhuriyeti ile ilişkiler her zaman dostluk geleneklerine dayanmıştır

Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Putin, Kıbrıs sorununda BM Güvenlik Konseyi kararlarına dayalı bir çözümü desteklediğini söyledi

Putin: Kıbrıs Cumhuriyeti ile ilişkiler her zaman dostluk geleneklerine dayanmıştır

Putin, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Rusya Büyükelçisi’nin güven mektubu sunma töreninde Kıbrıs sorunuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Kıbrıs’taki Rusya Büyükelçiliği’nin sosyal medya sayfasında yer alan habere göre Putin, Kıbrıs Cumhuriyeti ile ilişkilerin her zaman ülkeler arasındaki kültürel ve manevi ortaklık ve dostluk geleneklerine dayandığını belirtti.

Konuşmasında Putin, Rusya Federasyonu’nun Kıbrıs sorununun BM Güvenlik Konseyi kararlarına dayalı bir çözümünü desteklemeye devam ettiklerini vurguladı.

Putin şunları kaydetti:

“Kıbrıs Cumhuriyeti ile ilişkiler her zaman milletlerimiz arasındaki kültürel ve manevi ortaklığa ve dostluk geleneklerine dayanmıştır. Rusya Federasyonu her zaman Kıbrıs sorununun BM Güvenlik Konseyi kararlarına dayalı olarak kapsamlı, adil ve uygulanabilir bir şekilde çözülmesinden yana olmuştur ve olmaya da devam etmektedir”.

BM Güvenlik Konseyi onlarca farklı kararında Kıbrıs’ta iki bölgeli iki toplumlu, toplumların siyasi eşitliğine dayalı bir federasyon çözümünü desteklediğini duyurmuştur.

Başa dön tuşu