KıbrısManşet

Çeler: Girne’de alınacak önlemlerle trafik yükü azaltılabilir

Girne Belediyesi Bağımsız Belediye Başkan Adayı Zeki Çeler, Belediye Başkanlığı adaylığına dair açıklamalar yaparken; Girne’deki trafik sorununa kalıcı çözümler üretmek çabası içerisinde olduğundan ve bununla ilgili projelerinden bahsetti

Çeler: Girne Trafik Ulaşım Master Planı’na uygun olarak yollar ve kavşaklar yeniden düzenlenecek

Haber Kıbrıs WEB TV’de Ali Baturay’ın sorularını yanıtlayan Çeler; Girne’deki trafik sorununu çözmek için projelerinin hazır olduğunu belirterek, ekibindeki şehir planlama ve trafik uzmanlarıyla birlikte çalıştığını söyledi. Zeki Çeler, Girne Trafik Ulaşım Master Planı’na uygun olarak yolların ve kavşakların yeniden düzenleneceğini, yolların yönlerinin belirleneceğini, trafik ışığı konulacağını ve kaçış yolları yapılacağını ifade etti.

“Dolmuşların kullanılması teşvik edilecek”

Trafiğin azalmasına ve vatandaşın cebine katkıda bulunacak dolmuşların maalesef trafik sıkışıklığına neden olduğuna işaret eden Çeler, dolmuşları disiplin altına alıp, yapılacak maddi desteklerle daha iyi bir noktaya gelmelerini ve halk tarafından tercih edilmesinin sağlanacağını anlattı.

Çeler, dolmuşların güzergahlarını yeniden belirleyerek, durak sayılarını artırarak, dolmuşları elden geçirerek halkın ve turistlerin dolmuşları kullanmasını teşvik edeceklerini kaydetti.

“Dolmuşlar programla takip edilecek, kurallara uymayanlar cezalandırılacak”

Dolmuşlara GPS cihazı takarak takibi ve denetiminin yapılacağını aktaran Çeler, “Kurallara uymayanlara yaptırım uygulanacak. Cep telefonlarına indirilecek programlarla dolmuşların durağa olan mesafesi tespit edilecek böylece vatandaş durakta beklemeden dolmuşun nerede olduğunu görecek. Yapacağımız uygulamalarda hem toplu taşımacılar hem de vatandaşlar kazançlı çıkacak” ifadelerini kullandı.

“Alınacak önlemlerle trafik yükü azaltılabilir”

Mevcut yönetimin Girne’de yaşanan trafik sorununu Doğu Çevre Yolu’nun yapılmamasına bağladığını anlatan Çeler, “Halbuki Girne’nin her noktasında trafik sıkışıklığı yaşanmaktadır. Doğu Çevre Yolu yapılıncaya kadar alınacak önlemlerle trafik yükü azaltılabilir. Doğanköy ve Ozanköy’de kaçış yolları yapılabilir” dedi.

“Cep parklarla gelirler artacak, Girnelilere kent kart çıkarılacak “

Çeler, otoparkların daha etkin kullanılmasının sağlanması için çarşıya servis konulacağını belirterek, cep parklar yaratarak belediyenin gelirlerini artıracaklarına dikkat çekti, Girnelilere “kent kart” çıkararak otoparklarda indirimden yararlanılması gibi birçok avantaj yararlanılmasının sağlanacağını vurguladı.

“Seçimlere kısa bir süre kala ‘iş yapıyorum’ algısıyla çalışmalara başladılar”

Semih Sancar Caddesi’ndeki çalışmalarla ile ilgili konuşan Çeler, “Seçimlere kısa bir süre kala ‘iş yapıyorum’ algısıyla panik içinde çalışmalara başlandı. Yolun bölen refüjlerin şekli sürekli değişiyor. Yolun üzerindeki inşaat çalışmaları bitmeden yol bölündü beton dökümleri nedeniyle zaman zaman trafik aksıyor. Bu kentte yaşamıyor musunuz? İş bilmez misiniz? Trafiğin yoğun olduğu saatlerde beton dökümü izni verdiniz” dedi.

“Girne’yi yeniden cazibe ve çekim merkezi yapacağız”

Girne’de betonlaşma dışında yaşam kalitesinin düştüğünü ve ekonomik kazancın azaldığını aktaran Çeler, Girne’yi yeniden cazibe ve çekim merkezi yapıp, rahat ve yaşanabilir bir şehir olmasını sağlayacağını vurguladı.

“Pandeminin arkasına sığındı ve iş yapmadı”

Çeler; “Seçimde siyasi amblemler yerine iş yapacakları yarıştıralım” ifadelerini kullandı. Girne’de son 4 yıldan beridir iş yapılmadığını anlatan Çeler; “Mevcut başkan, iş yapma vizyonunu tamamladı. Pandeminin arkasına sığındı ve son iki yıldır hiç iş yapmadı” diye konuştu.

Başa dön tuşu