DünyaKORONAVİRÜS

İspanya’da mantıklı sebep sunmadan aşıyı reddedenlere ceza

İspanya’nın kuzeybatısında yer alan ve en kalabalık beşinci bölge olan Galiçya’da iktidar partisi ilginç bir karar alındı

“Aşıyı reddedene 60 bin Euro ceza uygulanacak”

 

İspanya’nın kuzeybatısında yer alan Galiçya özerk bölgesinde Covid-19’a karşı aşı olmayı reddeden ve mantıklı bir sebep sunmayan kişilere bin ila 60 bin Euro arasında para cezası uygulanması kararı alındı. Kararı alan iktidar partisi ise, “Otoyol kontrolünde olduğu gibi, ehliyetinizi polise göstermezseniz, ceza alırsınız” açıklamasında bulundu.

Kendine ait özerk bir yönetim şekli olan 2,5 milyon nüfuslu kentte, Covid-19 aşısı olmayı reddeden kişilere bin Euro ile 60 bin euro arası para cezası uygulanacak.

Ouest France’ın haberine göre, Kasım ayında İspanya halkında aşı olmak isteyenlerin oranı yüzde 40 iken şu an bu rakamın yüzde 80 olduğuna değinildi.

‘AB kriterlerine aykırı’

Galiçya özerk yönetiminin ise insan haklarına ve AB kriterlerine aykırı davrandığının belirtildiği haberde kendine ait meclisi olan bölgede alınan karar sonrasında aşı olmayı reddedenlerin mantıklı bir sebep sunması gerekiyor. Eğer sunmazlarsa kişilere en az bin Euro (9 bin TL) en çok da 60 bin Euro (540 bin TL) ceza kesilecek.

 Başa dön tuşu