Kültür&SanatManşet

İzle-Tartış’ta Ödüllü Bir Ercan Kesal filmi

Baraka Kültür Merkezi’nin kuruluşundan beri kesintisiz devam eden en uzun etkinliği olan Sun-İzle-Tartış etkinliği, Covid-19 tedbirleri nedeni ile verilen kısa bir aranın ardından film severlerle buluşuyor

“Nasipse Adayız”

Açık havada gerçekleşecek etkinlikte ,katılımcılar bol ödüllü bir Ercan Kesal filmi izleyecek; Nasipse Adayız

Kitabın içeriği şu şekilde:

Nasipse Adayız, 2000’li yıllarda İstanbul Beyeoğlu Belediye Başkanlığı’na Cumhuriye Halk Partisi (CHP)’nden aday olmak isteyen bir adamın yaşadıklarına odaklanıyor. Doktor Kemal Güner, belediye başkanlığına aday olmaya karar verir.

Bunun için vakit kaybetmeden çalışmalara başlayan Güner, delice bir koşuşturmanın içine girer. Adayı seçecek kurulda Bir Numara’nın gözüne girip aday olmayı başarabilmek için her yolu deneyen Güner, heyecanla adaylığının açıklanacağı geceyi beklemeye başlar. Ancak büyük gün gelip çattığında beklenmedik olaylarla karşı karşıya kalır.

Doktor kimliğinin yanı sıra, dizilerde veya uzun metraj filmlerde kısa rollerle gördüğümüz Ercan Kesal aynı zamanda senaryo ve kitap yazarlığı da yapıyor. Hem yönetmen koltuğuna oturduğu hem de oyunculuğunu üstlendiği bu ilk filminde de kendi deneyimlerini yansıttığı kitabından uyarlama yapmış.

Bir adayın gözünden siyasetin farklı yüzünü, yapılan pazarlıkları, politik stratejileri ve insanın karanlık yüzünü gerçekçi olarak görmek isteyen herkesi, bu ödüllü filmi izlemek üzere, 12 Haziran Cumartesi akşamı 20:00’de Baraka lokaline, bahçede sinema keyfine bekleriz.

Filmin aldığı ödüller:

39. İstanbul Film Festivali: “En İyi Yönetmen”, “En İyi Kurgu” ve “Fipresci” ödülleri.

27. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali: “En İyi Film”, “En İyi Senaryo”, “En İyi

Yardımcı Kadın Oyuncu”, “En İyi Yönetmen” ve “En İyi Kurgu” ödülleri.

Belgrad Uluslararası Film Festivali: En İyi İlk Film Ödülü.Başa dön tuşu