KıbrısManşet

Tuğcu: 100MW enerjiyi sağlamakla mükellef olan AKSA halkı bilerek karanlıkta bırakıyor

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası (El-sen) Genel Sekreteri Ahmet Tuğcu, elektrik kesintilerinin; AKSA‘nın sözleşmesinin bitimine az bir süre kala, dün üç bugün de iki santral ünitesinde “tesadüf eseri” medyana gelen arızalardan kaynaklandığına dikkat çekerek, AKSA’nın her sözleşme bitiminde aynı yönteme başvurduğunu hatırlattı

Tuğcu: AKSA sözleşme gereği günlük 100MW enerjiyi sağlamakla mükelleftir

Sendika adına yazılı açıklama yapan Tuğcu, dün yaşanan elektrik kesintilerinin sebebinin; üretim yetersizliği olduğunu, bunun sebebinin de Teknecik Elektrik Santrali‘ndeki 60MW’lik buhar türbininin devre dışı kalması akabinde, AKSA santrallerinin de arıza sebebi ile üç ünitesinin devre dışı kalması olduğunu kaydetti.

El-sen Genel Sekreteri Ahmet Tuğcu

Tuğcu, “Ne tesadüftür ki Termik Santral’in (1X60 MW) arızası devam ederken AKSA santralinin iki ünitesi, bugün sabah saatlerinde tekrar arıza sebebi ile devre dışı kalmıştır. AKSA sözleşmesinin 2023 yılında sona ermesine kısa bir süre kala; sözleşme gereği günlük 100MW enerjiyi sağlamakla mükellef olan AKSA; pik saatlerin olduğu 18:00-21:00 saatlerinde 45MW civarında bir üretim yaparak KKTC halkını karanlıklarda bırakmıştır” dedi.

“Ne sizin ne de AKSA patronlarının halkımıza bu işkenceyi çektirmeye hakkı yoktur”

AKSA’nın, sözleşmenin uzatılmasına kısa zaman kala, dün üç ve bugün ise iki ünitesinin arka arkaya tesadüfen arıza yapmasının çok düşündürücü olduğunu belirten Tuğcu, enerji üretim yetersizliğinden dolayı kesintilerin devam edeceğini öngördüklerini söyledi.

Tuğcu, “AKSA daha önce olduğu gibi sözleşmenin bitiş tarihi yaklaşırken aynı yöntemleri kullanarak ülkemizi ve halkımızı enerjisiz bırakıp, sözleşmesini uzatmak istiyor. Buradan Sayın Başbakan Ünal Üstel‘e sesleniyoruz; Kıb-tek Yönetim Kurulu’nun almış olduğu 120MW yatırım kararını hayata geçiriniz. Ne sizin ne de AKSA’nın patronlarının halkımıza bu işkenceyi çektirmeye hakkı yoktur” dedi.Başa dön tuşu