DünyaManşet

Çarpıcı iddialar: Susturuldu mu? Havlu mu attı?

Türkiye‘de Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, aktif siyaseti bıraktığını açıkladı

Susturuldu mu? Havlu mu attı?

Twitter hesabı üzerinden bir açıklama yapan Demirtaş, yarın Artı Gerçek‘te yayımlanacak röportajından bir bölüm paylaştı.

Demirtaş röportajında, “Ben kendi adıma, halkımıza layık bir politika ortaya koyamadığımız için içtenlikle özür diliyorum. Pratikteki çabalarımla bu eksiklikleri giderme sözü veriyorum” dediğini aktardı.

Kendisine yönelik “yapıcı eleştirilere” teşekkür eden Demirtaş, “Eleştirilerden yararlanmaya çalışacağım. Mücadeleyi cezaevinden her yoldaşım gibi dirençle sürdürürken, aktif politikayı bu aşamada bırakıyorum” ifadelerini kullandı.

Demirtaş son olarak, “Hepinize yoldaşça selam, sevgilerimi gönderiyor, hepinizi hasretle kucaklıyorum. Özgür günlerde görüşebilmek dileğiyle” dedi.

Demirtaş’ın aktif siyaseti bırakacağını açıklaması beraberinde tartışmaları da getirdi. Demirtaş’a yakın bir isim, “Demirtaş sussun istiyorlar. Yaptığı öneriler dinlenmiyor” dedi.

Susturuldu mu? Havlu mu attı?

Halk TV‘den Seyhan Avşar‘a konuşan bir HDP MYK üyesi bunun normal bir durum olduğunu öne sürerken Demirtaş’a yakın bir isim ise “HDP Demirtaş’ı yok sayıyor” dedi.

Demirtaş’ın açıklamasının ardından konuşan HDP MYK üyesi isimler “Demirtaş’ın aktif siyaseti bırakma kararının büyütülmemesi gereken bir konu olduğunu öne sürerek cezaevindeki diğer siyasetçilerin de tweet ve demeçler üzerinden siyaset yapmadıklarını ve bu durumun da gayet normal olduğunu” savundular. Demirtaş’ın parti içerisinde de bir görevinin bulunmadığını aktardılar.

“Demirtaş sussun istiyorlar”

Selahattin Demirtaş’a yakın isimler, Demirtaş’ın bir süredir parti içerisinde dinlenmediğini öne sürdü. Demirtaş’a yönelik HDP içerisinde bir yok sayma durumu yaşandığını iddia eden isim, “Demirtaş sussun istiyorlar. Yaptığı öneriler dinlenmiyor. Üstüne bir de seçim sonuçları da böyle gelince Demirtaş’ı sorumlu tutmaya kalktılar. HDP içerisinde Demirtaş cezaevinden çıkmasın isteyenler var” dedi.

Demirtaş’ın HDP’ye yazdığı 3 sayfalık öneri metinlerine HDP’den sadece, “Teşekkür ederiz” yanıtının geldiğini iddia eden isim, “Demirtaş’ın boğazına kadar geldi. Artık dayanamadı” diye konuştu.

Kaynak: GazeteDuvarBaşa dön tuşu