DünyaManşetYaşam

Cinsel yönelimini saklamadan seçilen ilk eşcinsel Cumhurbaşkanı

Letonya‘da kendini açıkça eşcinsel olarak tanımlayan eski Dışişleri Bakanı Edgars Rinkevics Cumhurbaşkanı seçildi

Cinsel yönelimini saklamadan seçilen ilk eşcinsel Cumhurbaşkanı

Ülkenin cinsel yönelimini saklamadan seçilen ilk eşcinsel Cumhurbaşkanı olma özelliğini de kazanan Rinkevics, Twitter’dan paylaştığı mesajında “Letonya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı olarak seçilmekten onur duyuyorum, Letonya halkına iyi hizmet etmek için elimden geleni yapacağım” dedi.

Rinkevics 2014 yılında yine Twitter üzerinden eşcinsel olduğunu açıklayarak ülkede bir ilke imza atmış ve “her türlü birliktelik için yasal bir çerçeveye” destek verdiğini ifade etmişti.

Edgars Rinkevics

Bu sebeple Rinkevics’in seçilmesi LGBTQ+ dünyası tarafından ülke için önemli bir dönüm noktası olarak yorumlandı.

Ülkede geçen sene yargı eşcinsel çiftlerin yasal olarak tanınma hakkına sahip olduğuna hükmetti. Fakat komşularına göre LGBTQ+ hakları konusunda daha muhafazakar bir tablo çizen Baltık ülkesinde eşcinsel evlilik ya da bu çiftlerin evlat edinme hakkı hala bulunmuyor.

Rinkevics ülkede bir ilke imza atmasına rağmen dünyada ise bir ilk değil. Avrupa’nın en küçük iki ülkesinden biri olan San Marino ilk defa kendini açıkça LGBTQ+ olarak tanımlayan Paolo Rondelli’yi Nisan 2022’de devlet başkanı seçmişti.

Avrupa’da ayrıca Lüksemburg Başbakanı Xavier Bette ve Sırbistan Başbakanı Ana Brnabic de LGBTQ+ topluluğuna ait görevdeki iki politikacı olarak tanınıyor.

Kaynak: euronewsBaşa dön tuşu