KıbrısManşet

Erdoğan ve AKP’nin Akıncı alerjisi bitmiyor!

AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, 4. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın ‘Devletlerin itibari binalarının ihtişamıyla ölçülmez‘ sözlerini hazmedemedi

Çelik: Akıncı tarihimize bile saldırdı

Akıncı’nın, görev süresi boyunca Kıbrıs Türkünün tezlerini savunmadığı iddiasında bulunan Çelik, Akıncı’nın Türkiye tarihine bile saldırdığı yalanına sarıldı.

“Bu açıklamayı yapan eski Cumhurbaşkanı Akıncı, görev yaptığı dönem içerisinde hiçbir zaman Kıbrıs Türkü’nün tezlerini savunan açıklamalarıyla gündem olmadı.

Bakın görev yaptığı dönem içerisinde Akıncı’nın gündem olduğu konulara…

Sürekli olarak Rum tezlerine yakın duran açıklamalarıyla her zaman gündem oldu. Hatta ben bir açıklamamda söylemiştim; Akıncı bir açıklama yaptığı zaman Kıbrıs Türkünden ve Türkiye’den tepki görüyor ama Güney Kıbrıs’taki ve Yunanistan’daki gazeteler, Akıncı’nın açıklamalarını her zaman memnuniyetle karşılıyor.

Örneğin, tarihimize bile saldıran açıklamalar yaptı.

Kendi söylediklerini savunmak için güya…

Hatay’ın Türkiye’ye katılmasını bile eleştiren bir açıklama yapmıştı biliyorsunuz.

Dolayısıyla her şeyi birbirine karıştıran bir yaklaşım içerisine girdi”

Akıncı ne demişti?

Erdoğan’ın külliye ve parlamento binaları müjdelerini ve şimdiki Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na ‘gecekondu‘ demesini eleştiren Akıncı, “Devletlerin itibarı binalarının ihtişamı ile ölçülmez. Demokrasisi, özgürlüklere, insan haklarına, hukuka, adalete saygısı, yurttaşlarının refah düzeyi ile ölçülür” demişti.

Başa dön tuşu