DünyaEkonomiManşet

Bitcoin düştü, doların ateşi yükseldi 

Borsalar düşerken dolar yükseldi. 1,5 ayda yüzde 80 artan Bitcoin’de salı günü yaşanan çöküş ise genele yayıldı

Küresel hisse senedi piyasaları varyantlraın etkisinde

Koronavirüs pandemisinde ortaya çıkan varyantların ekonomik toparlanmayı sekteye uğratabileceğine yönelik endişeler ve ABD’de enflasyona yönelik artan riskler nedeniyle küresel hisse senedi piyasaları sancılı bir seyir izledi.

Özellikle ABD borsalarında yönün aşağıya dönmesi Borsa İstanbul’da da son günlerde yaşanan yükseliş hareketini sona erdirdi. 27 Temmuz’da 1.342 puandan tırmanışa geçen BİST 100 Endeksi, 2 Eylül’de 1.485 puanı görmüştü.

Ancak yurtdışından esen olumsuz havayla endeks yeniden 1.440 puanın altına indi.

Doların ateşi yükseldi

Dünya gazetesinden Ufuk Korcan’ın haberine göre, delta varyantının küresel büyümeyi olumsuz etkileyebileceği ve parasal teşviklerin geri çekilebileceği beklentileri döviz piyasalarında da etkili oldu.

Küresel risk iştahının azalmasıyla dolar, diğer ülke para birimleri karşısında değer kazandı. İçeride ise Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun odağın manşet enfl asyondan çekirdek enfl asyona çevrildiğini söylemesi kurlarda yukarı yönlü hareketi destekledi.

Piyasalarda faiz indirim beklentilerinin öne çekilmesiyle dolar/TL paritesi 8.28 seviyelerinden 8.50’nin üzerine doğru hareketlendi.

Kripto para borsalarında sert hareketlenme

Salı günü Bitcoin’de yaşanan sert düşüş de kripto para piyasasını salladı. 21 Temmuz’da 29.300 dolar seviyelerinden tırmanışa geçen Bitcoin, 7 Eylül Salı günü 52.920 doları gördü. Yaklaşık 1.5 ayda yüzde 80’e yakın değer kazanan Bitcoin bir anda 42.843 dolara indi.

Bitcoin’de yaşanan gerileme diğer kripto paralarda da panik satışlara yol açtı. Yaşanan bu hızlı geri çekilme akıllara nisan ayı ortasında başlayan ve temmuz sonuna kadar süren düşüş trendini getirdi.

Kripto paralar için kritik viraja girildi

Bitcoin’deki sert düşüşün ardından yeni bir düşüş trendine girildiğini söylemek için henüz erken. Ancak zorlu bir sürecin başladığı söylenebilir. Çünkü Türkiye’nin de üyesi olduğu Mali Eylem Görev Gücü’nün (FATF) kripto paralara yönelik yapacağı düzenlenmeler için geri sayım başladı.

Ekim-kasım aylarında açıklanması beklenen bu düzenlemeler kripto paralar için kritik öneme sahip. Önümüzdeki günlerde bu düzenlemelere yönelik beklentilerin bir satış baskısı yaratması beklenmiyor.

Hatta ekim-kasım aylarına kadar kripto paralarda yukarı yönlü hareketin hızlanarak süreceğini bekleyenlerin sayısı da oldukça fazla.

 

Başa dön tuşu