KORONAVİRÜSManşetSağlık

“Kuluçka dönemi olağandışı”

Çin‘de artış gösteren ve ülkede yeniden tedbirler alınmasına neden olan coronavirüs vakalarının bir ilkokuldan yayıldığı belirlendi

Geniş çaplı karantina tedbirleri alındı

Çin’in doğusundaki Fucien eyaletine bağlı Putian şehrinde yerel kaynaklı coronavirüs vakalarının ortaya çıkmasının ardından bölgede geniş çaplı karantina tedbirleri alındı.

Çin’de Ulusal Sağlık Komisyonu 2.9 milyon nüfuslu kentte, cuma gününden bu yana 18’i hastalık belirtisi göstermeyen 24 Covid-19 vakası tespit edildiğini, 19 kişide ise Delta varyantının izine rastlandığını açıkladı.

Açıklamaya göre ülkede yeniden patlak veren Covid-19 vakaları bir ilkokuldan kaynaklı.

Kaynağın öğrencinin babası olduğu sanılıyor

Salgının kaynağının, 4 Ağustos’ta Singapur‘dan Çin’e döndükten sonra 10 Eylül’de coronavirüs testi pozitif çıkan bir öğrencinin babası olduğu sanılıyor.

Global Times gazetesinin haberine göre, ismi açıklanmayan adam, Singapur’dan döndükten sonra 21 gün karantinada kaldı ve bu sırada yaptırdığı testlerin hepsi negatif çıktı.

Kuluçka dönemi olağandışı

Covid-19 için söz konusu kuluçka döneminin olağandışı olduğunu söyleyen yetkililer, öğrencinin babasının virüsü Çin’de mi yoksa Singapur’da mı kaptığını belirleyemedi.

Konuyla ilgili detaylı araştırmalar devam ederken kentte yeniden koronavirüs tedbirleri uygulanmaya başlandı. Okullara giden herkesten son 48 saat içerisinde yapılmış negatif test istenirken, kafe ve restoran gibi işletmelere de saat kısıtlaması getirildi.

Başa dön tuşu