DünyaManşet

Moderna duyurdu

ABD’li ilaç firması Moderna‘nın CEO‘su Stephane Bancel, iki doz Covid-19 aşısı yaptıran Amerikalıların üçüncü doz takviye aşılarının sonbaharda hazır olacağını söyledi

Virüse karşı bağışıklığın ne kadar sürdüğü belirsiz

Araştırmalar, Moderna’nın aşısının ikinci dozdan altı ay sonra Covid-19’a karşı yüzde 90’dan fazla etkili olduğunu gösteriyor. Ancak virüse karşı bağışıklığın ne kadar sürdüğü belirsiz.

Aynı durum BionTech-Pfizer’ın iki dozluk Covid-19 aşısı için de geçerli. Pfizer CEO’su Albert Bourla geçen perşembe günü CVS Health tarafından düzenlenen etkinlikte sanal ortamda yaptığı açıklamada, “Muhtemelen 6 ile 12 ay arasında üçüncü bir doza ihtiyaç olacak. Ardından da yıllık yeniden aşılamaya (ihtiyaç) olacak.” ifadelerini kullanmıştı.

Virüse karşı üçüncü bir takviye aşısı henüz gerekli olmasa da sağlık uzmanları, Brezilya, Güney Afrika ve İngiltere’den yayılmaya başlayan Covid-19 varyantlarına karşı ek bağışıklık sağlayabileceğini belirtiyor.

İlaç üreticileri, üçüncü bir takviye aşısı geliştirirken, hali hazırda iki doz Moderna veya BionTech-Pfizer aşısı alanların, Covid-19’a karşı iyi korunduklarından emin olabileceklerini dile getiriyor.

Bu arada ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) tarafından yapılan bir araştırma, Moderna’nın Covid-19 aşısının yan etkilerinin, BioNTech-Pfizer’ın geliştirdiği aşıdan daha fazla olduğunu ortaya koymuştu.Başa dön tuşu