DünyaManşetYaşam

Bakanlık, katı kıyafet kuralları, halka açık infazlar ve kırbaç cezalarını uygulamasıyla biliniyorAfganistan‘da kontrolu geçen ay ele geçiren Taliban, başkent Kabil’deki Kadın Bakanlığı’nı, “Dua, Rehberlik ve Faziletin Teşviki ile Ahlaksızlığın Önlenmesi Bakanlıkları”na dönüştürdü.

Bakanlığın tabelaları söküldü; yerine Taliban’ın ahlak polisininkiler asıldı

Voa Türkçe’nin haberine göre bakanlık binasında çalışan kadınlarınsa içeriye alınmadığı bildiriliyor.

Reuters haber ajansının binanın dışında çektiği görüntülerde kadın çalışanlar, birkaç haftadır işe gelmeye çalıştıklarını ve evlerine dönmelerinin söylendiğini anlattı. Kadınlardan biri, binanın kapılarının Perşembe günü kilitlendiğini söyledi.

Taliban sözcüleri açıklama taleplerine henüz yanıt vermedi.

Ahlak Bakanlığı katı şeriat kurallarını uygulamasıyla biliniyor

ABD birliklerinin çekilmesinin ardından yaşanan kaosun ortasında geçen ay Afganistan’ın kontrolunu ele geçiren Taliban, 1996 ile 2001 yılları arasındaki son iktidarında, kız çocuklarının okula gitmesine izin vermemiş, kadınların çalışması ve eğitim almasını yasaklamıştı. O dönemde, Fazileti Teşvik ve Ahlaksızlığı Önleme Bakanlığı, grubun ahlak polisi olarak tanınmıştı.

Bakanlık, katı kıyafet kuralları, halka açık infazlar ve kırbaç cezalarını içeren kendi şeriat yorumunu uygulamaya koymuştu.

Başa dön tuşu