DünyaManşet

Üniversitelerde ise kadınlar derslere erkeklerle birlikte katılamayacakAfganistan‘da liseler bir ay aranın ardından gelecek hafta eğitime yeniden başlayacak. Ancak Taliban yalnızca erkek öğrencilerin ders başı yapabileceğini açıkladı

Liselere yalnızca erkek öğrenciler dönüyor

Afganistan’da liseler eğitime yeniden başlayacak, ancak kız öğrenciler olmadan. Taliban’dan gelen açıklamada liselere yalnızca erkek öğrencilerin ve erkek öğretmenlerin döneceği bildirildi.

Bir aydır kapalı liselerde erkek öğrenciler için derslerin bir hafta sonra devam edeceği belirtildi.

Taliban’ın kontrolü ele geçirmesinden bu yana evde mahsur kalan kız öğrencilerle kadın öğretmenlerin durumuna ilişkin açıklama yapılmadı.

Üniversitelerde ise kadınlar derslere erkeklerle birlikte katılamayacak

Taliban hafta başında kadınların üniversitelerde okumalarına izin verileceğini bildirmişti. Ancak derslere erkeklerle birlikte katılamayacaklarını ve yeni bir kıyafet yönetmeliği ile karşı karşıya kalacaklarını duyurmuştu.

Kızların liseye gitmesinin yasaklanması daha ileri eğitime devam edemeyecekleri anlamına da geliyor. Yakın zamanda açıklanan başka bir karar Taliban hükümetinin kadınlara yönelik kısıtlamaları sıkılaştırdığını gözler önüne serdi.

(NTV)

Başa dön tuşu