KıbrısManşet

Tatar: Zaten erken seçim gündemdeydi, bu istifayla daha da erkene alınabilir

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, yaşanılan süreci Anayasa‘ya bağlı olarak en iyi şekilde yönetmekle sorumlu olduğunu söyleyerek, Ulusal Birlik Partisi‘nin (UBP) Kurultayına vurgu yaptı

Tatar: Devlet, hükümet, Meclis hepsi halkındır ve halkın beklentileri vardır

Başbakan Ersan Saner‘le görüşmesi sonrası basına açıklama yapan Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, istifayı kabul yazısını ve yeni hükümet kurulana kadar hükümetin görevine devam etmesiyle ilgili yazıyı Meclis’e gönderdiğini söyledi.

Tatar, “Devlet, hükümet, Meclis hepsi halkındır ve halkın beklentileri vardır. İvedi yasalar gündemden düşse de, öneri gelmesi halinde Meclis bu çalışmaları yine de yapabilir. Örneğin; tarımcı ya da hayvancıların beklediği yasalar geçmelidir” dedi.

“Zaten bir erken seçim gündemdeydi, bu istifayla daha da erkene alınabilir”

Yüksek Seçim Kurulu‘nun seçim tarihi konusunda bazı beklentileri olduğunu, Meclis’in bunu alt komitede değerlendirme fırsatı yakalayamadığını söyleyen Tatar, içinde bulunulan koşullarda görevini Anayasa’ya uygun şekilde yürütmekle mükellef olduğunu ifade etti.

Tatar, “Zaten bir erken seçim gündemdeydi, bu istifayla daha da erkene alınabilir. Bir taraftan da UBP hükümetin büyük ortağı olarak kurultaya gidiyor. Bu kurultay ve sonrasında da yaşanacaklar vardır. Ben eminimki bu süreç tüm bunlara göre en iyi şekilde yönetilecektir” dedi.

“Başbakan da diyor ki, ‘Ben bu koşullarda bu süreci nasıl yöneteyim'”

Parti başkanları ve diğer makamlarla istişare ederek hareket edeceğini söyleyen ve bu konuda sorumluluğu olduğunu bildiğini belirten Tatar, UBP’nin 20 vekille süreci yürüttüğünü, ancak koalisyon ortalarının kendi içindeki problemler sebebiyle sıkıntılar yaşandığını savundu.

Tatar, “Başbakan da diyor ki, ‘Ben bu koşullarda bu süreci nasıl yöneteyim’. Haklıdır. Ama zaman akıp gidiyor. Artık günlük sıkıntılar yerine orta ve uzun vadeli bakmak lazım” dedi.Başa dön tuşu