KıbrısKORONAVİRÜSManşetSağlık

Gürkut: Testinizin doğru şekilde alındığından emin olun/Make sure your test sample is taken correctly


Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği (KTTB) Başkanı Dr. Özlem Gürkut, PCR testlerinde tekniğin doğru uygulanmaması halinde, sonucun ‘yanlış negatif‘ olabileceğini söyleyerek, doğru tekniği anlattı

Gürkut: Testinizin doğru şekilde alındığından emin olun

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Gürkut, alım tekniğinin doğru uygulanmaması halinde PCR testinin ‘yanlış negatif’ olarak sonuçlanabileceğine dikkat çekti ve “Testinizin doğru şekilde alındığından emin olun” uyarısında bulundu.

Gürkut, “Test için hem burun (nazal) hem de boğazdan (orofarenks) sürüntü alınmalıdır. Öncelikle sürüntü çubuğu ağızdan girilerek boğazın arka duvarına kadar ilerletilir ve sürüntü alınır. Daha sonra aynı swab ile burun deliğinden girilir, derine kadar (8-10 cm) ilerletilir, nazofarinks arka duvarı hissedilir ve döndürerek çıkarılır. Taşıma besiyerine konulur ve PCR laboratuvarına iletilir” diyerek süreci anlattı.

Bir 1 kişi ve şunu diyen bir yazı 'SARS CoV-2 COVID-19 Sars-CoV-2 PCR testi alım tekniğinin doğru uygulanmaması halinde virüsü taşıyor olsanız bile test sonucunuz yanlış negatif olarak sonuçlanabilmektedir. Bu nedenle test örneğinizin doğru şekilde alındığından emin olmalısınız. Doğru teknikte burun (nazal) ve boğazdan (orofarenks) sürüntü alınır. Öncelikle sürüntü çubuğu ağızdan girilerek boğazın arka duvarına kadar ilerletilir ve sürüntü alınır. Daha sonra aynı swab yani test çubuğu ile burun deliğinden girilir, derine kadar (8-10 cm) ilerletilir ve geniz (nazofarinks) arka duvarı hissedilir ve döndürerek çıkarılır. Taşıma besiyerine konur ve PCR laboratuvarına iletilir. Kıbris Türk Tabipleri Birliği' görseli olabilir

“Make sure your test sample is taken correctly”

If the sampling technique is not applied correctly, your test may result in a false negative.

For the test, both nasal (nasal) and throat (oropharyngeal) swabs should be taken.
First, the swab is inserted through the mouth and advanced to the posterior wall of the throat and the swab is taken. Then, with the same swab, it is entered through the nostril, advanced deeply (8-10 cm), the posterior wall of the nasopharynx is felt and removed by rotating it. It is placed in transport medium and delivered to the PCR laboratory.

Başa dön tuşu