KıbrısManşet

Maviş: Son üç ayda ilköğretim okullarının yüzde 90’ında vaka görülmüştür

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Eğitim Sekreteri Burak Maviş, Eylül ayından itibaren yüz yüze eğitime devam eden okullarda eksikleri tespit edip bu yönde politikalar geliştirmek amacıyla sendika olarak bilimsel çalışma yaptıklarını açıkladı

Maviş: Son üç ayda ilköğretim okullarının yüzde 90’ında vaka görülmüştür

Yapılan açıklama şöyle:

Araştırma sonuçlarına göre, Eylül ayından günümüze kadar örgütlü olduğumuz özel eğitim, ana okul ve ilkokulların %90’ında pozitif öğrenci vakaları, %50’sinde ise pozitif öğretmen vakaları görülmüştür. Bu sayılar her ay giderek artış göstermektedir.

“Okulların sadece %56’sında her sırada bir öğrenci var”

Okulların sadece %56’sında her sırada bir öğrenci olacak şekilde oturma düzeni uygulanmaktadır. Bu oranın artırılması için geçtiğimiz 3 ayda ilgili bakanlık tarafından herhangi bir adım atılmamıştır.

Sağlık Bakanlığı Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi 12 Eylül 2021 tarihinde aldığı bir kararla, yüz yüze eğitimin sürdürülebilir olması için “her okulun pandemi kurulu olacak, bulaş olması halinde bu kurullar Sağlık Bakanlığı ile istişare edecektir. Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı pandemi kurulları ile ilgili rutin toplantılar gerçekleştirecektir” kararı almıştı.

“Bazı okullarımızda göz göre göre bulaş yaşanmıştır”

Pozitif öğrenci, öğretmen, okul çalışanı veya şoför/refakatçi görülen okullarda pandemi yönetimine baktığımız zaman, pandemi kurullarının işlevsiz kaldığını görmekteyiz. Sağlık ve Eğitim bakanlığı tüm sorumluluğu pandemi kurullarına devretmiş, ancak tedbir almakla ilgili herhangi bir yetki vermemiştir.

Alınan her kararın bakanlıklara danışılıp, onaylanması halinde uygulanması gibi hantal bir yöntem izlenmeye çalışılmıştır. Bu da beraberinde geç müdahaleleri getirmiş, bazı okullarımızda göz göre göre bulaş yaşanmıştır.

“Okullarımız ivedi tedbirlerini 12 maddede özetledi”

Kış aylarının gelmesiyle birlikte, tedbir alınmaması halinde ipin ucu yine kaçacaktır. Okullarımızın yüz yüze eğitime devam edebilmesi adına çok geç olmadan ilgili bakanlıkları aşağıdaki tedbirleri ivedi bir şekilde almaya davet ederiz:

1- Öğretmen ve yöneticilerden oluşan okul pandemi kurullarına, okulda pozitif vaka görülmesi halinde
eğitimin planlanması dahil alınacak tüm tedbirler konusunda karar alma yetkisi verilmesi.

2- Taşımacılıkla ilgili etkin denetimlerin yapılması.

3- Sağlık Bakanlığı tarafından okullarla iletişim için personel artırımı yapması, ilçeler bazında pandemi
kurulları oluşturulması.

4- Okullarda genel taramaların artırılması ve rutin olarak her okulda belirli aralıklarla yapılması.

5- Velilerden istenen PCR/Antijen test sonuçlarının gün aralıklarının artırılması.

6- Okulöncesi sınıflarda da maske takmanın zorunlu hale getirilmesi.

7- İlköğretimde de öğrencilerden PCR/Antijen test sonucu istenmesi.

8- Okullara düzenli bir şekilde hijyen malzemelerinin sağlanması.

9- Okullara özel servis sağlayan dershane ve etüt gibi yerlerin hem eğitim ortamlarının hem de taşımacılıklarının denetlenmesi.

10- Tüm ailenin temaslı veya pozitif olması durumunda evlere hizmet götürebilecek ekipler oluşturulması.

11- Özel eğitim okullarıyla ilgili ihtiyaçlarına göre ayrı kararlar alınması.

12- Okulların fiziki alt yapılarının iyileştirilmesi. Sınıftaki vaka/temaslı yoğunluğuna göre Hibrit eğitimin uygulanmaya konulması ve her okulda tekli sıra düzenine geçilmesi.

Uyarı:

Okullarımızda sosyal mesafe sorunu çözülmemişken, okul taşımacılığı %100 kapasite ile çalışırken, çocuklarımız yan yana otururken, okullara yeni yıl kutlaması ile ilgili yasaklayıcı genelge gönderilmiştir.

Sayın Pilli’ye soruyoruz:

Okullardaki yeni yıl etkinliklerini yasaklarken yine geçen yıl olduğu gibi bu yıl da kumarhane, casino ve otellere özel ayrıcalık sağlayıp vakaları daha da patlatacak ve sonra da faturayı okulları kapatarak eğitime mi keseceksiniz?”

Hatırlatırız ki okullar en son kapanan, ilk açılan kurumlar olmalıdır.

Saygılarımızla.
Burak Maviş
KTÖS Eğitim Sekreteri
Başa dön tuşu